روحانی اصل ۸۸ و ۸۹ قانون اساسی را فراموش کرده است/ اظهارات رئیس جمهور توسط هیچ حقوقدانی تایید نمی‌شود
علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجو، درباره اظهارات رئیس جمهور مبنی بر نبودن نظارت مجلس بر کابینه در قانون اساسی، اظهار کرد: یک حقوقدان باید به آقای روحانی متذکر شود که اصل ۸۸ و ۸۹ قانون اساسی به صراحت اعلام می‌دارد که نمایندگان می‌توانند از هر یک اعضای کابینه و رئیس جمهور سوال کنند.


وی ادامه داد: سوال یا استیضاح مجلس به معنای نظارت است و وظیفه اصلی مجلس هم نظارت بر اعضای کابینه و علی الخصوص رئیس جمهور است از این رو اصل ۸۹ و ۸۸ قانون اساسی دولت را موظف به پاسخ دادن به سوالات نمایندگان مردم کرده است.


عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه استیضاح همان تذکر دادن است، گفت: ‏ بنده فکر می‌کنم آقای روحانی اصل ۸۸ و ۸۹ قانون اساسی را فراموش کرده است و همچنین قانون اساسی می گوید تفسیر قانون اساسی برعهده شورای نگهبان است نه رئیس جمهور اگر بنا باشه هر کسی برای خودش یک برداشت از قانون داشته باشد سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.


سلیمی تصریح کرد: پس تنها تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است؛ اما اگر واقعاً آقای روحانی می‌خواهد به عنوان یک حقوقدان بحث حقوقی انجام دهد مطمئن باشد این اظهارات ایشان توسط هیچ حقوقدانی تایید نمی‌شود.


وی افزود: اصلا تفسیر در قانون در جایی است که ابهامی وجود داشته باشد پس اصل ۸۸ و اصل ۸۹ قانون اساسی دارای هیچ ابهامی نیست.


عضو هیئت رئیسه مجلس در پاسخ به این سوال که چرا چنین گفته‌هایی از جانب رئیس جمهور بیان می‌شود؟، بیان کرد: به نظر بنده کارنامه آقای روحانی در طول این ۸ سال ضعیف بوده است برای مثال آیا آقای روحانی از قیمت آجیل و میوه در شب یلدا چقدر بوده است با خبر هست؟ یا از سخت زندگی کردن مردم خبری دارد؟.


سلیمی در پایان تصریح کرد: آقای روحانی باید بداند که امسال سال اول ریاست ایشان نیست بلکه سال هشتم هست از این رو ترفند‌های پرت کردن حواس مردم ایشان دیگر نخ‌نما شده است و مردم این موارد را دیگر بعد از هشت سال می‌فهمند.


 
حسن روحانی روز(دوشنبه) در نشست حقوق اساسی و شهروندی دوباره موضوع اختیارات رئیس‌جمهور و اصل 113 قانون اساسی و انتقاد به تفسیر شورای نگهبان از این اصل صحبت به میان آورد.


رئیس جمهور به اصل ۱۱۳ قانون اساسی اشاره کرد و گفت: این اصل جایگاه رئیس‌جمهور را تعیین می‌کند. می‌گوید رئیس‌جمهور دومین مقام کشور است؛ عالی‌ترین مقام رسمی کشور بعد از رهبری است. بلافاصله بعد از این است که می‌گوید «و مسئول اجرای قانون اساسی است». یعنی کسی که بعد از رهبری بالاترین مقام کشور است او مسئولیت اجرای قانون اساسی و مسئولیت قوه اجرایی جز مواردی که به عهده رهبری است را به‌عهده دارد، چون یک جزئی از اجرا به عهده مقام معظم رهبری است.


شورای نگهبان در هر دوره یکجور تفسیر می‌کند


وی در ادامه سخنان خود افزود: شورای نگهبان هم همیشه تفسیرش یکی نیست؛ در هر دوره یکجور تفسیر می‌کند. باز حقوقدان‌ها بحث و بررسی کنند ممکن است شورای نگهبان در مقطع دیگری تفسیر دیگری بکند. این تفسیر که همیشه نمی‌ماند، کما اینکه راجع به اصل ۱۱۳ تفسیر‌های مختلفی در مقاطع مختلف شده است. این هم بخش بسیار مهمی است.


انتهای پیام/

برای مطالعه ادامه این مقاله روی عکس کلیک کنید

خبرگزاری دانشجو

#مجلس #مجلس_شورای_اسلامی #سلیمی #روحانی #شورای_نگهبان