معرفی بهترین مکان‌های دیدنی مشهد در توریستگاه

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، توریستگاه یک سایت و اپلیکیشن راهنمای سفر می‌باشد که در برنامه ریزی سفری به یادماندنی به مسافران کمک می‌ کند. تنها کافی است که در توریستگاه به صفحه‌ شهر مورد نظر خود وارد شوید و تمامی اطلاعات لازم مانند آب و هوا، نقشه‌ شهر، مراکز دیدنی شهر، مراکز خرید، سرگرمی‌ها و فعالیت‌ها، بهترین رستوران‌های شهر، هتل‌ها و حتی توصیه های مهم برای سفر به آن شهر و فاصله آن تا شهرهای مختلف را با جزییات مشاهده و بررسی کنید.

در این مطلب چند مورد از مکان‌های دیدنی مشهد که در سایت توریستگاه آورده شده و شاید کمتر نام آن‌ها را شنیده اید را با هم مرور خواهیم کرد. جهت مشاهده سایر دیدنی‌ها و تفریحات اصفهان و همچنین دسترسی به اطلاعات بیشتر همچون رستوران‌ها، هتل‌ها و مراکز خرید اصفهان به آدرس www.touristgah.com مراجعه نمایید.۱- موزه نانموزه نان مشهد برای نخستین بار در خاورمیانه در سال ۱۳۹۰ تاسیس شد. این مجموعه تلاش کرده است تمام ابزار و ادوات مورد نیاز (مانند آسیاب بادی و آبی) و تمام مراحل تهیه نان (مانند بذر پاشی، گندم چینی، خرمن کوبی) و طرز تهیه انواع نان (مانند سنگک، نان تنوری ساج و مواردی دیگر) را توسط تصاویر و مانکن‌ها به مراجعه کنندگان نشان دهد. در ساخت این موزه معماری سنتی ایرانی با استفاده از مصالحی مانند خشت و کاه گل در نظر گرفته شده است.

در این موزه می‌توانید رقص آیینی خراسان را به نام رقص اپرا که مربوط به باورهای زراعی آنها است مشاهده نمایید.

۲- غار زری

غار زری که دهانه آن در ارتفاع ۱۰ متری زمین است، در ۱۰۱۰ متری سطح دریا قرار دارد. بازدید از این غار به علت فقدان منبع آب، بسیار آسان است و برای رسیدن به آن وسیله نقلیه به اندازه کافی وجود دارد.

۳- خانه ملکخانه ملک با قدمتی از دوره قاجار است و در آن زمان تنها حمام خصوصی شهر را در خود داشت. این بنا یکی از چندین املاک وقفی موحوم حاج حسین ملک است که در سال ۱۳۸۵ به عنوان خانه توریست انتخاب شد. این خانه قبلاً وسیع‌تر از اکنون بود اما در حال حاضر بعد از بازسازی و ترمیم آن توسط سازمان میراث فرهنگی، بخش بیرونی آن باقی مانده و قابل بازدید است. این قسمت شامل دو طبقه می‌باشد. سقف طبقه بالا مشبک و منبت کاری شده چوبی است و در آن شومینه با گچبری قرار دارد.

خانه ملک در سال ۱۳۷۹ مرمت شد و اکنون مرکز هنرهای سنتی میراث فرهنگی خراسان رضوی است.

این خانه با حمامی به مساحت ۱۲۷ متر در زیر زمینی به شیوه معماری دوره قاجاریه ساخته شد و به وسیله حفاری‌های باستان شناسی کشف شد و تا آن زمان مدفون بود. پس از کشف آن متوجه شدند که حمام آن شامل فضاهایی همچون گرم خانه، سرویس بهداشتی، نمازخانه، آتش دان، میان در و محل انبار چوب بوده است.

معماری آن تلفیقی از معماری ایرانی آن زمان و اروپایی است، یعنی پلان‌های اجرا شده بر اساس معماری اروپایی و نماسازی‌ها بر اساس معماری دوره قاجار اجراش شده اند.

نیمی از خانه همان طور که گفتیم موجود است اما نیم دیگر آن که قسمت اندرونی و حریم شخصی حاج حسین ملک بوده قبل از سال ۱۳۷۰ تخریب شده است.

۴- روستای اندرخ (روستای اندروخ)

روستای آندروخ یا اندرخ با چشمه‌های زیبا، زمین‌های سرسبز و حاصل خیزش مناظر چشم نوازی به وجود آورده است. دره باریک «اندرخ» در این روستا با صخره‌ها و دیوارهای مرتفع تفریح گاهی بسیار عالی برای کوهنوردان و صخره نوردان می‌تواند باشد.

در داخل روستا دره‌ای بزرگ قرار دارد که قبلاً پر از آب بوده اما متاسفانه با استفاده از آب آن و افزایش شهر نشینی اکنون به دریاچه‌ای کوچک با سنگ‌هایی در اطرافش تبدیل شده است.

از امکانات رفاهی روستا می‌توان به کوه نوردی، دوچرخه سواری، عکاسی و جمع آوری گیاهان دارویی و نشیمن‌های تفریحی اشاره کرد.

۵- مسجد هفتاد و دو تن یا مسجد شاه (مقبره امیر غیاث الدین ملکشاه)این بنا را امیر غیاث الدین به عنوان مقبره خویش در سال ۸۰۷-۸۱۷ قمری ساخته بود و اکنون به عنوان مسجد استفاده می‌شود. مسجد هفتاد و دو تن در سال ۱۳۱۱ شمسی به ثبت ملی رسیده است.

بنای بازمانده از قرن نهم قمری، یک فضای چهار طاقی، گنبد دو پوسته، دو مناره و یک ایوان دارد.۶- آرامگاه پیر پالان دوز

مقبره پیر پالان دوز، بنایی از دوره صفوی و منسوب به محمد عارف عباسی است که در سال ۹۸۵ قمری ساخته شد و در سال ۱۳۷۵ به ثبت رسید.

محمد عارف عباسی، از عرفای شیعه مذهب ذهبیه قرن دهم هجری بود. او در شهر مشهد، خانقاهی بنا کرده بود و برای امرار معاش پالان دوزی می‌کرد، به همین دلیلی به پیر پالان دوز مشهور شده بود. یک جلد قرآن هفت سوره‌ای خط ثلث نیز از وی به جا مانده است.

معماری این بنا، با داشتن گنبدی پیازی شکل، ایوان آجری زیبا، با کاشی‌های زیبای فیروزه‌ای تزیین شده است. نقاشی‌های داخل بقعه روی سقف به طور واضح یادگاری از عصر صفوی هستند. در داخل بنا نقش‌های هندسی و ترنج جلوه خاصی دارند. اخیراً مرمت این مقبره به اتمام رسیده است.

مقبره پیر پالان دوز، مقبره‌ای چهار گوش با گنبد زیبایی است که در شمال شرقی حرم امام رضا قرار دارد. در داخل آن شاه نشینی دیده می‌شود که بر فرازش یزدی بندی ها با نقاشی‌های زیبا به بقعه جلوه می‌دهند.

پیر پالان دوز یا شیخ محمد عارف عباسی عارف قرن دهم هجری و هم عصر شیخ بهایی بود. علاوه بر عرفان، در کیمیاگری و خطاطی نیز متبحر بود. نشان خطاطی او، قرآن هفت سوره‌ای به خط ثلث می‌باشد که از وی به جا مانده است. منش زیبایی که از او می‌توان گفت همین است که با وجود اینکه به سبب موقعیتش می‌توانست در رفاه زندگی کند باز هم برای امرار معاش کارمی کرد.

۷- گنبد خشتیگنبد خشتی، مقبره یکی از نوادگان هفدهمین نسل از امام موسی به نام امیر سلطان غیاث الدین محمد بن امیر طاهر الموسی است. وجه تسمیه این بنا مصالح به کار رفته در گنبد آن است که خشت می‌باشد. این بنا در ابتدا در دوره تیموری ساخته شده و در دوران صفویه و قاجار تکمیل شد. بنای کلی شامل هشتی و چهار شاه نشین است.

گنبد این بنا در زمان شاه عباس بدون گلدسته و تزئینات دیگری، از خشت ساده ساخته شد اما اخیراً ساقه‌های گنبد با کاشی و سوره توحید زینت یافته است. دو کتیبه‌ی قرآنی با آیاتی از سوره ملک و واقعه روی آن نقش بسته است.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.خبرگزاری مهر

#گردشگری #جاذبه_گردشگری #کسب_و_کار