علت کم شدن مکش جاروبرقی بوش

کم شدن مکش جاروبرقی بوش از مشکلات رایجی است که اغلب به دلیل استفاده نادرست از این دستگاه اتفاق می افتد. علت کم شدن مکش جاروبرقی بوش هرچه که باشد، باعث نگرانی افراد در منزل می شود؛ چراکه هرگونه خرابی در این دستگاه می تواند تمیزی محل زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. شناخت دلایل کم شدن مکش جاروبرقی بوش می تواند کمک کند تا کسانی که با این مشکل مواجه هستند؛ عیب یابی این دستگاه را در منزل انجام دهند. لذا ما در ادامه این مطلب به بررسی چند علت شایع کم شدن مکش جاروبرقی بوش می پردازیم.

چرا مکش جاروبرقی بوش کم شده است؟

کم شدن مکش جاروبرقی قدیمی بوش یک موضوع طبیعی و شایع است؛ چراکه با گذشت زمان به دلیل قدیمی شدن برخی از قطعات جاروبرقی، از قدرت مکش دستگاه کاسته می شود. اما اگر زمان زیادی نیست که از جاروبرقی بوش استفاده می کنید و با مشکل کم شدن مکش آن مواجه هستید؛ بد نیست به دنبال عیب یابی آن باشید. در ادامه مهم ترین دلایلی که باعث بروز مشکل کم شدن مکش جاروبرقی بوش قدیمی یا جدید شده اند را شرح داده ایم.

پر شدن کیسه جاروبرقی بوش 

درون تمام جاروبرقی های موجود در بازار کیسه ای از جنس کاغذ یا پارچه وجود دارد؛ که محل جمع آوری زباله های مکیده شده از زمین است. این کیسه اغلب مقابل فیلتر جاروبرقی بوش نصب می شود. زمانی که کیسه جاروبرقی بیش از اندازه پر شده باشد، با فشاری که به فیلتر جاروبرقی وارد می کند، باعث کیپ شدن آن و در نتیجه کاهش مکش این دستگاه می شود. به همین علت بایستی بعد از 3 الی 4 دفعه استفاده، کیسه جاروبرقی تعویض یا خالی شود. 

درست بسته نشدن درب جاروبرقی بوش

یک علت کم شدن مکش جاروبرقی بوش، خوب بسته نشدن درب آن در زمان استفاده است. در برخی از مواقع بعد از تمیز کردن کیسه و جایگذاری آن در جای اصلی، ممکن است درب جاروبرقی به درستی بسته نشود. از آنجایی که با خوب بسته نشدن درب جاروبرقی، هوای زیادی از اطراف دستگاه وارد فضای داخل جاروبرقی می شود، مکش این دستگاه تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. معمولاً این اتفاق به دلیل نصب اشتباه کیسه جاروبرقی بوش اتفاق می افتد و بعد از جایگذاری صحیح این مشکل رفع می شود.

پارگی واشر بین بدنه و درب جاروبرقی بوش 

بسیاری از جاروبرقی ها دارای یک واشر لاستیکی هستند، که بین بدنه و درب جاروبرقی قرار می گیرد و از ورود هوا به داخل دستگاه جلوگیری می کند. از آنجایی که با پاره شدن یا معیوب شدن این واشر، مانند حالت بسته نشدن درب، حجم زیادی هوا از بیرون به داخل دستگاه نفوذ می کند، مکش جاروبرقی بوش کم می شود و در عملکرد آن اختلال ایجاد می شود.

:بیشتر بخوانیدعلت نمایش علامت شیر آب در لباسشویی بوش


 

کثیف شدن فیلتر جاروبرقی بوش

اغلب جاروبرقی های موجود در بازار دارای دو نوع فیلتر هستند. فیلتر اول در جلوی موتور جاروبرقی قرار دارد و از ورود هرگونه آلودگی و گرد و غبار به داخل دستگاه جلوگیری می کند. فیلتر دوم که به آن فیلتر هپا گفته می شود، در قسمت پشتی جاروبرقی تعبیه شده است و از خروج گرد و غبار موجود در دستگاه به هوای بیرونی جلوگیری می کند. 

معمولاً کثیف شدن فیلتر جلویی باعث می شود تا فشار زیادی به موتور دستگاه وارد شود و در نهایت مکش جاروبرقی بوش تا حد زیادی کاهش پیدا کند. بهتر است هر 3 ماه یکبار برای تمیز کردن یا تعویض کردن هر دو فیلتر جاروبرقی اقدام شود. 

سوراخی یا ترک خوردگی کف دستگاه جاروبرقی بوش 

شاید این موضوع از منظر بسیاری از مردم اهمیت زیادی نداشته باشد؛ اما متاسفانه هرگونه ترک خوردگی، شکستگی یا وجود سوراخ در بدنه و کف دستگاه باعث می شود که هوای زیادی وارد جاروبرقی شود و مکش دستگاه ضعیف شود. کسانی که فرزند کوچک دارند ممکن است به علت بازیگوشی فرزندانشان  بیشتر با این مشکل موجه شوند؛ لذا بهتر است هرچند وقت یکبار بدنه جاروبرقی بررسی شود تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل کرد. 

گرفتگی خرطومی و لوله های متصل به جاروبرقی بوش

از علت های شایع کم شدن مکش جاروبرقی بوش می توان به گرفتگی خرطومی و سایر لوله های متصل به این دستگاه اشاره کرد. اغلب گرفتن مو، نخ، پرز و زباله های بزرگ با جاروبرقی باعث گرفتگی لوله ها و خرطومی می شود. زمانی که این گرفتگی ها رفع نشود، هوا درون لوله مسدود می شود و مکش دستگاه کاهش پیدا می کند. 

نیم سوز یا سوختگی موتور جاروبرقی بوش

نیم سوز شدن یا سوختگی موتور از دیگر عواملی است که باعث بروز مشکل کم شدن مکش جاروبرقی بوش می شود. کم شدن مکش جاروبرقی از نشانه های نیم سوز شدن موتور این دستگاه است. لذا باید بلافاصله بعد از استشمام بوی سوختگی و ضعیف شدن مکش آن است. برای تعمیرات جاروبرقی بوش از تکنسین های متخصص در این حوزه کمک گرفته شود. ضعیف شدن مکش جاروبرقی ناشی از سوختگی موتور مشکل شایعی نیست؛ اما ممکن است به دلیل استفاده نادرست از این دستگاه اتفاق بیفتد.

نادرست بودن تنظیمات جاروبرقی بوش

در مواردی علت کم شدن مکش جاروبرقی بوش ساده تر از آن چیزی است که تصور می کنید. گاهی اوقات این مشکل به دلیل نادرست بودن تنظیمات مکش جاروبرقی اتفاق می افتد. کافیست از طریق دفترچه مخصوص هر جاروبرقی، تنظیمات دستگاه را به درستی اعمال کنید و شاهد قدرت بالای مکش جاروبرقی بوش باشید. 

تعمیر مشکل کم شدن مکش جاروبرقی بوش توسط تکنسین مجرب

در این نوشتار به بررسی چند علت کم شدن مکش جاروبرقی بوش پرداختیم. چنانچه دلیل ضعیف شدن مکش دستگاه شما مشکلاتی نظیر پر شدن کیسه، پارگی کیسه، کثیف شدن فیلتر یا گرفتگی لوله است، در منزل و بدون داشتن تخصصی می توانید این مشکل را رفع کنید. اما اگر مشکل کم شدن مکش جاروبرقی بوش، خراب شدن قطعاتی چون موتور دستگاه است، لازم است که برای عیب یابی و تعمیرات آن از تعمیرکار حاذق و متخصص در این زمینه کمک بگیرید.