افزایش عملکرد با نرم افزار انبارداری

افزایش عملکرد با نرم افزار انبارداری

نرم‌افزار انبارداری به عنوان یک ابزار حیاتی در کسب و کارهایی که با حجم زیادی از محصولات و اجناس سر و کار دارند، اهمیت بسیار زیادی دارند. این نرم‌افزارها امکاناتی را فراهم می‌کنند که به کسب و کارها کمک می‌کند تا موجودی کالاها، فرآیند ورودی و خروجی، و جریان خط انبار را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنند. از اهمیت این نرم‌افزارها می‌توان به دقت بالا در ثبت و پیگیری موجودی، کاهش خطاهای انبارداری، بهینه‌سازی فرآیندهای لجستیکی و افزایش بهره‌وری اشاره کرد. این ابزارها به سرعت و به صورت دقیق اطلاعات لازم را فراهم می‌کنند و به کسب و کارها این امکان را می‌دهند که به راحتی و با دقت، به نیازهای مشتریان خود پاسخ دهند و در مسیر بهبود عملکرد و کاهش هزینه‌ها حرکت کنند.

عموماً سازمان‌ها برای ثبت، ذخیره و تحلیل اطلاعات از سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) استفاده می‌کنند. اما اگر اطلاعات در این سیستم دقیق نباشند، ERP به یک مستند ساز تبدیل می‌شود و دیگر به عنوان یک ابزار دقیق برای تحلیل اطلاعات و تصمیم‌گیری، قابل استفاده نیست. بنابراین، برای استفاده موثر از این سیستم، نیاز به یک ابزار برای جمع‌آوری اطلاعات لحظه‌ای و دقیق دارید تا بتوانید پیش‌بینی دقیق‌تری از وضعیت تولید و انبار داشته باشید. 

نرم‌افزار انبارداری می‌تواند به‌صورت مستقل یا به‌عنوان بخشی از سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) عمل کند و با سایر ماژول‌های نرم‌افزاری مانند حسابداری، مدیریت سفارش، مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و فروش، یکپارچه ‌شود.

هدف استفاده از نرم‌افزار انبارداری، کمک به سازمان‌ها برای داشتن یک انبار کارآمد با تعیین بهترین ترتیب برای ذخیره‌سازی و گردش کار است. این سیستم با بهینه‌سازی فرایندهای انبار، علاوه بر کاهش خطا، بهره‌وری را به‌طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد و با کاهش هدررفت، سود سازمان را تضمین می‌کند.

با استفاده از این نرم افزار، مزایای زیر در اختیار شما قرار می‌گیرد:

مزایا و امکانات استفاده از نرم‌افزار انبارداری:

1. مدیریت موجودی بدون نیاز به حضور فیزیکی در انبار.

2. تهیه و آماده‌سازی لیست سفارش خرید به صورت اتوماتیک با استفاده از نرم‌افزار.

3. صرفه‌جویی در زمان و انرژی با استفاده از نرم‌افزار انبارداری به جای بررسی دستی موجودی انبار.

4. دسترسی سریع و کنترل به اطلاعات کالا و موجودی انبار.

5. مدیریت و کنترل ورود و خروج کالاها و مدیریت موجودی انبار.

6. امکان کنترل مکان سفارش کالا.

7. ثبت دقیق فعالیت‌ها و عملیات انبار.

8. اختصاص دادن کالا به انبارهای مختلف.

9. تعریف واحدهای اندازه‌گیری کالا مانند کیلوگرم، کارتن، بسته، متر و غیره.

10. تعریف کالاهای موجود در انبار با دقت و صحت.

تاثیرات نرم افزار انبارداری 

ثبت ورود و خروج هوشمند:

اگر فعالیت‌های انبار را به عنوان یک مسیر مستقیم در نظر بگیریم، ورود و خروج از انبار به عنوان نقاط شروع و پایان این مسیر محسوب می‌شوند. استفاده از نرم افزار انبار داری، می توان ابتدا و انتهای این مسیر را، هوشمندسازی و ثبت دقیق کرد.

برای انجام صحیح فرآیندهای انبار، باید اطمینان حاصل کرد که محصولات مناسب، در زمان مناسب و به مقدار دقیق به انبار وارد یا از آن خارج شده‌اند. به همین دلیل، کنترل و ثبت این عملیات در ابتدا و انتهای انبار، اهمیت بسیاری دارد و عدم اجرای صحیح آن‌ها تأثیر مستقیمی بر سایر فرآیندهای انبار خواهد داشت.

ورود به انبار، به معنای تخصیص مسئولیت محصولات به انباردار و گروه انبار می‌باشد، و با خروج از انبار، این مسئولیت به دستگاه‌های دیگر منتقل می‌شود. نرم افزار انبارداری کمک می‌کند تا این مسئولیت به بهترین شکل و به صورت خودکار انجام شود.

جانمایی سیستماتیک و بدون خطا:

جانمایی، دومین مرحله از فرایندهای سیستم هوشمند انبار با استفاده از نرم افزار انبارداری است. سیستم جانمایی مکانیزه به معنی جایگذاری بهینه و ایده‌آل کالا در انبار است. با اجرای صحیح این سیستم، سایر فرآیندهای انبار بهبود یافته و زمان کمتری برای رهگیری و ارسال کالا صرف می‌شود.

با استفاده از نرم افزار انبارداری در جانمایی کالا، مزایای زیر را به دست می‌آوریم:

- ذخیره‌سازی سریع‌تر محصولات

- کاهش زمان جابه‌جایی در انبار

- افزایش امنیت کارکنان و محصولات در انبار

- استفاده بهینه از فضای انبار

- تسریع فرایند یافتن و بارگیری محصولات

انبارگردانی لحظه ای و بدون خطا

اگر با انبارداران و مدیران انبار صحبت کرده باشید، همواره انبارگردانی را به عنوان یک وظیفه پرزحمت می‌شناسند. علاوه بر فشاری که این فرآیند بر روی انبار و کارکنان آن دارد، با قرنطینه  خط تولید، فشارهای مالی سنگینی هم وارد می‌شود. اگر نیاز به انبارگردانی مکرر و برنامه‌ریزی شده در طول سال وجود داشته باشد، هزینه‌ها چند برابر می‌شود.

این دلایل باعث شده است که سازمان‌ها به استفاده از سامانه‌های هوشمند انبارداری در فرآیند انبارگردانی متمایل شوند. با استفاده از نرم افزار انبارداری، رهگیری کالا، مدیریت موجودی و انبارگردانی به صورت لحظه‌ای و بدون خطا امکان‌پذیر است.

مزایایی که این سیستم در اختیار شما قرار می‌دهد شامل:

- جلوگیری از اتلاف وقت و کاهش زمان مورد نیاز برای انبارگردانی

- کاهش هزینه‌های مربوط به انبارگردانی و موجودی‌گیری

- افزایش کیفیت اجرای عملیات انبارگردانی

- کاهش خطای انسانی در ثبت آمار موجودی کالا

- جلوگیری از قرنطینه طولانی مدت در خط تولید و جلوی زیان ناشی از آن

- جلوگیری از رکود کالا با ایجاد قابلیت انبارگردانی در بازه‌های زمانی کوتاه مدت.

گزارشات جامع انبار؛ ابزار مدیریت هوشمند:

وسعت اراضی انبار، تنوع محصولات موجود در انبار، ورودی و خروجی‌های مختلف و تعدد نیروها، مدیریت انبار را برای مدیران به چالشی بزرگ تبدیل کرده است. بدون دسترسی به گزارشات جامع از فعالیت‌های انبار، مدیریت انبار تقریباً غیرممکن است. استفاده از تجهیزات بروز و پیشرفته در انبار، بدون ارائه گزارشات دقیق از وضعیت انبار، فاقد ارزش و تقریباً بی‌فایده است.

استفاده از نرم افزار انبار داری، با ارائه گزارشات متنوع و اطلاعات مفیدی از وضعیت انبار،یک دید کلی از مجموعه به مدیران و انبارداران، ارائه می‌دهد و کنترل و مدیریت انبار را بسیار آسان می‌کند. با استفاده از این سیستم، شما قادر خواهید بود بفهمید که چه مقدار کالا به انبار وارد شده، چه مقدار کالا در بخش‌های مختلف انبار موجود است و چه تعداد کالا از انبار خارج شده است. تمام این اطلاعات به صورت لحظه‌ای و با فشردن چند دکمه در دسترس خواهند بود.

بهینه‌سازی فرایندها و کاهش میزان خطا در انبار، بدون استفاده از یک سیستم انبارداری هوشمند امکان پذیر نخواهد بود. نرم افزار انبارداری سروش، تمام فعالیت‌های انبار را رهگیری و کنترل می‌کند و زمینه‌ را برای دستیابی به یک سیستم انبارداری مکانیزه فراهم می‌کند.

با استفاده از نرم افزار انبارداری، مدیریت انبار، دیگر برای شما نگرانی بزرگی نخواهد بود. انبارگردانی، جانمایی، کنترل و رهگیری موجودی، و کنترل ورود و خروج انبار به صورت مکانیزه، با استفاده از یک نرم افزار انبار داری  قابل اعتماد، به بهترین شکل ممکن، انجام می‌شود.