اعطای نخل طلای افتخاری جشنواره فیلم کن به «مایکل داگلاس»

اعطای نخل طلای افتخاری جشنواره فیلم کن به مایکل د

مایکل داگلاس 78 ساله در مراسم افتتاحیه جشنواره کن جایزه نخل طلای افتخاری را به پاس یک عمر فعالیت هنری در مقام بازیگر و تهیه‌کننده دریافت کرد. او روی سن مراسم دریافت این جایزه را افتخاری باورنکردنی  نامید و چنین گفت:«این جایزه برای من بسیار مهم است زیرا صدها جشنواره در سراسر جهان وجود دارد اما تنها یک جشنواره کن هست.»

 

داگلاس 78 ساله فیلم‌های محبوب بسیاری  در مقام بازیگر یا تهیه کننده ارائه نموده، از فیلم‌های هیجان‌انگیز مانند «غریزه اصلی» تا «بازی»ساخته دیوید فینچر » گرفته تا درام‌هایی مانند «پسران شگفت‌انگیز» ، «فروپاشی/Falling Down»،و «مردمورچه‌ای».

 

پیش از آنکه مایکل داگلاس به ستاره سینما تبدیل شود،سال 1978 برای «دیوانه‌ای از قفس پرید» در مقام تهیه‌کننده برنده اسکار شد.جک نیکلسون در این فیلم خاطره‌انگیز مقابل دوربین میلوش فورمن رفته بود. «دیوانه‌ای از قفس پرید» از معدود فیلم‌هایی است که برنده پنج جایزه اسکار شامل بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، است. چهار فیلم دیگری که در کارنامه مایکل داگلاس در مقام بازیگر نقطه عطف به شمار می‌روند به شرح زیر است:

 

 

وال استریت(الیور استون): داگلاس  با فیلم کمدی اکشن «عشق بازی با سنگ»(1984) برای خود اسم و رسمی بهم زده بود که الیور استون بازی در «وال استریت را به او پیشنهاد داد. او با بازی در «وال استریت»   به تعریف دورانی در هالیوود کمک کرد   و بخاطرش اسکار بهترین بازیگر مرد را برد. سال 1987 برای داگلاس نقطه عطفی است .او برای «وال استریت» اسکار گرفت و در «جذابیت مرگبار» هم نقش‌آفرینی کرد که فروش فوق‌العاده‌ای داشت. «غریزه اصلی» دیگر فیلم مهم کارنامه مایکل داگلاس است که مقابل شارون استون جلوی دوربین پل ورهوفن رفت.«پشت چلچلراغ» ساخته استیون سودربرگ فیلم مهم دیگر او در سال‌های اخیر است.

 

 

بازنشر از دنیای تصویر