پیشوندهای تازه برای یکاهای (واحدهای) اندازه‌گیری

پیشوندهای تازه برای یکاهای واحدهای اندازه‌گیری

جمعیت جهان از مرز هشت میلیون نفر گذشته است و با پیشرفت علم و افزایش داده‌ها، نیاز به واحدهای اندازه‌گیری جدید به شدت احساس می‌شود. اکنون گروهی از دانشمندان چهار واحد اندازه‌گیری جدید معرفی کردند.

 

کدام بزرگ‌تر است: رونا یا کوئتا؟ دانشمندانی که روز جمعه در خارج از پاریس گردهم آمدند و با گذر جمعیت جهان از مرز هشت میلیارد نفر، برای اولین بار در قرن حاضر واحدهای اندازه‌گیری جهان را گسترش دادند، برای این سوال پاسخ دارند.

 

پیشرفت‌های سریع علمی و ذخیره‌ی گسترده داده‌ها در سراسر جهان در شبکه وب، تلفن‌های هوشمند و فضای ابری به این معنا است که اصطلاحات مورد استفاده برای اندازه‌گیری وزن و اندازه نیز باید گسترش یابد. یک دانشمند بریتانیایی روز جمعه تلاشی را برای گنجاندن پیشوندهای جدید و جسورانه به مقیاس‌های عظیم و کوچک را رهبری کرد.

 

دکتر ریچارد براون (Richard Brown) رئیس سنجش‌شناسی آزمایشگاه ملی فیزیکی بریتانیا که چهار پیشوند جدید پیشنهاد داده است می‌گوید: اکثر مردم با پیشوندهایی مانند میلی در میلی‌گرم آشنا هستند. اما این‌ها پیشوندهایی برای بزرگترین و کوچکترین سطوحی هستند که تاکنون اندازه گیری شده است. طی ۳۰ سال اخیر، گستره‌ی دیتاها به طور تصاعدی افزایش یافته و دانشمندان داده متوجه شده‌اند که دیگر کلماتی برای توصیف این سطوح ذخیره‌سازی نخواهند داشت.

 

«رونا»(ronna) نشان‌دهنده وجود ۲۷ صفر بعد از عدد یک است و برادر بزرگ‌ترش «کوئتا»(quetta) ۳۰ صفر بعد از یک دارد.

 

همتایان بسیار کوچک آنها نیز "رونتو"(ronto) با ۲۷ صفر بعد از نقطه اعشار و "کوئکتو"(quecto) با ۳۰ صفر پس از نقطه اعشار هستند که برای اعداد کوچک‌تر در علوم کوانتومی و فیزیک ذرات مورد نیاز خواهد بود.

 

براون پیشوندهای جدید را به مقامات ۶۴ کشوری که در کنفرانس عمومی وزن و اندازه‌گیری در ورسای، خارج از پاریس شرکت داشتند، ارائه کرد که آن‌ها را در روز جمعه تایید کردند.

 

این کنفرانس که هر چهار سال یک بار در فرانسه برگزار می‌شود، مرجع عالی اداره بین‌المللی اوزان و مقیاس‌ها است. این اصطلاحات جدید بلافاصله اعمال می‌شوند و به اولین موارد ارائه شده جدید از سال ۱۹۹۱ تاکنون تبدیل خواهند شد.

 

براون می‌گوید که اصطلاحات جدید توصیف مواردی را که دانشمندان پیش از این در مورد آنها اطلاعات کسب کرده‌اند نیز آسان‌تر می‌کند. برای مثال آیا می‌دانستید جرم الکترون یک رونتوگرام است؟ و اینکه یک بایت داده روی تلفن همراه، جرم آن را یک کوئکتوگرم افزایش می‌دهد؟

 

از زمین کمی فاصله بگیریم، سیاره مشتری فقط دو کوئتاگرم جرم دارد. براون می‌گوید: به طرزی باورنکردنی، قطر کل جهانِ قابل مشاهده تنها یک رونامتر است.

 

او توضیح داد که این نام‌های جدید به صورت تصادفی انتخاب نشده‌اند و حرف اول پیشوندهای جدید باید به گونه‌ای باشد که در سایر پیشوندها و واحدها استفاده نشده باشد.

 

تنها حروف «r» و «q» بودند که پیش از این مورد استفاده قرار نگرفته بودند. پیشوندهای اعداد بزرگ با  «a» و اعداد کوچکتر به «o» ختم می‌شوند.

 

او افزود: وقتش رسیده بود. ما با گسترش همه چیز به کلمات جدیدی نیاز داریم. تنها در چند دهه، جهان به مکانی بسیار متفاوت تبدیل شده است.

 

 

بازنشر از ایسنا