فرهاد آییش دلم برای طنز تنگ نشده فرهاد آییش در گفت و گو ...

  فرهاد آییش دلم برای طنز تنگ نشده  فرهاد آییش در
🎬

فرهاد آییش:
دلم برای طنز تنگ نشده
.
فرهاد آییش در گفت و گو با ایسنا عنوان نمود:
راستش نه(دلم برای کمدی تنگ نشده) ؛ به نظرم یک بازیگر نیاز دارد تا بخش های مختلف احساسی و درون خودش را تجربه کند و چالش داشته باشد. من تا به امروز بیشترین گرایشم در سینما و تلویزیون کمدی بوده، حتی در تئاتر هم که به عنوان نویسنده و کارگردان همکاری داشتم همیشه یک نوع طنز و نمکی در کارهایم دیده می‌شد، باید بگویم زندگی شخصی‌ام هم سرشار از لبخند و خنده است ولی به هر حال انسان نیاز دارد بخش های تاریک تر، تراژدی تر و غم انگیز تر وجود خودش را هم تجربه کند.
.
در حال حاضر در یکی دو سال گذشته کمی بیشتر به کارهای غیرکمدی گرایش داشتم و دلیلش هم فقط درونی نیست. دلیل اصلی اش نیاز شخصی خودم است و از طرفی هم فکر می کنم وقتی یک بازیگر بیش از حد معمول در کارهای کمدی باشد، در ذهن تماشاگر و همینطور کارگردان و تهیه کنندگان نیز دچار کلیشه می شود و این برای یک بازیگر و ادامه کارش می تواند خطرناک باشد. فعلا به میل خودم در آثار جدی تر کار می کنم اما اگر پیشنهادهای خوب کمدی داشته باشم حتماً قبول می کنم.
.
او سپس به افت کیفیت آثار کمدی در تلویزیون اشاره و تاکید کرد: متاسفانه گاهی اوقات آثار کمدی سرسری گرفته می شوند. از نظر من کمدی، برخلاف اسمش کاملاً جدی است. من کمدی را در مقابل جدی نمی بینم. شخصا ظرافت‌های طنز، فرم کمدی و پیچیدگی در سلیقه طنز برایم بسیار اهمیت دارد. طنز برای من صرفاً خنداندن مخاطب نیست، بلکه برایم مهم است که چگونه مخاطب خودم را بخندانم، همان طور که یک نقاش ممکن است هدفش فقط زیبایی نباشد و ساختار و فرم و محتوا برایش اهمیت داشته باشد.
.
وقتی درباره کمدی صحبت می کنیم، به ویژه کمدی فاخر، منظورمان این نیست که کمدی که از نظر محتوایی خیلی اجتماعی ـ سیاسی باشد و حرف های روز را بزند، کمدی فاخر برای من کمدی است که در آن از ساختار مدرن تر و فرم بدیع تری استفاده شود و مخاطب را به گونه‌ای بخنداند که قبلاً مخاطب آنگونه نمی خندیده است؛ بنابراین من به شدت در مقابل کلیشه کمدی گارد دارم و ترجیح می‌دهم در یک اثر کمدی شرکت کنم که در فرمش پیچیدگی وجود دارد. به همین دلیل هم است که در عرصه تئاتر ترجیحم بیشتر کمدی است، چون معمولاً تئاتر هایی که کمدی هستند سرسری گرفته نمی شوند و به شدت روی آنها کار می شود.
.
#طنز#کمدی#فیلم_نت_نیوز۱۴۰۰

اینستاگرام FilmnetNews | فیلم‌نت نیوز