🎬
#یادداشت/ درباره «بازی مرکب»؛ سریال پربیننده این روزهای نتفلیکس
فرزانه متین
.
قبل از آن که به تحلیل و نقد سریال جدید نتفلیکس به نام «بازی مرکب» در ژانر وحشت و هیجان‌انگیز بپردازیم، بهتر است به این سوال پاسخ داده شود. آیا این سریال ارزش تماشا و این همه هیاهو و غوغا را دارد؟
-بله دارد. جدا از انگیزه و کششی که مخاطب نسبت به تماشای آن دارد، سریال، شما را با لایه‌های درونی فرهنگ شرق، سرمایه‌داری، انتخاب و تصمیم، پول پرستی، شک و انسانیت درگیر می‌کند.
.
سریال «بازی اسکوئید» روایت‌کننده یک سازمان اسرارآمیز در کره جنوبی است که شروع به جذب شهروندانی بدهکار، مستأصل و ناامید برای نوید زندگی بهتر و پاداش مالی می‌کند، از آنها می‌خواهد شش بازی را انجام دهند.بازی‌ها برگرفته از بازی‌های سنتی کره جنوبی است که افراد در کودکی آنها را بازی کرده‌اند.
.
باخت هر شخص در بازی به معنای از دست دادن جانش است.۴۵۶ نفر در بازی اول شرکت می‌کنند و بیش از ۱۵۰ نفر جان خود را از دست می‌دهند و طی نارضایتی اعضا رأی‌گیری مبنی بر ادامه بازی گرفته می‌شود که با اکثریت آرا، بازیکنان مسابقه را ترک می‌کنند و به سوی خانه خود می‌روند، اما دوباره با اختیار، اراده و تصمیم خود مبنی بر اینکه یا باید ببری یا کشته شوی از ۲۰۱ نفری که مسابقه را ترک کردند، ۱۸۷ نفر آنها دوباره وارد این سازمان مخوف می‌شوند تا جایزه را ببرند… .
.
تماشای این سریال به دلیل حجم بالای خشونت به همه توصیه نمی‌شود. البته فیلمبازان از این خشونت‌ها کم ندیده‌اند؛ فیلم دنباله‌دار «اره»، سریال «دکستر»، «فرار از زندان»، «هانیبال»، «پیکی بلایندرز» و... . البته هنر کارگردانان هالیوودی این است که خشونت را قطره‌چکانی به مخاطب تزریق می‌کنند، اما در این سریال با هجوم خشونت در هر اپیزود به نوعی شاهکار محسوب می‌شود. برای همین اولین پاسخ مبنی بر کیفیت سریال از مخاطب این است که عالی بود، اما خیلی صحنه‌های خشن داشت.
.
«بازی مرکب» به کل جبر را انکار می‌کند. هیچکدام از افراد مجبور نیستند در این سازمان وارد شوند یا حتی بدهی‌های کلان بالا بیاورند. نتیجه اعمال آنها در نوع زندگی کردن، طمع و حرص باعث شده به افرادی نزول‌خوار تکیه کنند. ما با زندگی چند تن از آنها آشنا می‌شویم؛ مردی خلافکار است و به اراده خود آدم می‌کشد، دختری که در کره شمالی زندگی می‌کند و بنا بر خواستِ خود درصدد تغییر زندگی‌اش است و تصمیم گرفته خود و خانواده‌اش به مدینه فاضله (کره جنوبی) فرار کنند، و… .
(ادامه در کامنت)
.
#سینماتایم
#cinematime

اینستاگرام آخرین اخبارسینمایی و تلویزیونی

 یادداشت درباره بازی مرکب؛ سریال پربیننده این روز