طرز تهیه پیده بیکن و اسفناج


پیده یکی از غذاهای ترکی و شبیه به پیتزاست که محبوبیت زیادی دارد. پیده اصیل با گوشت چرخکرده تهیه می شود اما همانطور که می توان به دلخواه و با ذوق آشپزی، در پیتزا یا هر غذای دیگری تغییراتی دلچسب ایجاد کرد، ما هم در این دستور از ترکیب بیکن و اسفناج و سیر استفاده کرده ایم. شما هم می توانید با تهیه پیده بیکن و اسفناج عطر و بوی یک غذای بین المللی جذاب را به آشپزخانه تان بیاورید.

مواد لازم برای خمیر پیده:

3 پیمانه آرد الک شده
1 قاشق غذاخوری پودر خمیر مایه فوری
1/2 قاشق چای خوری شکر
1/2 قاشق چای خوری نمک
1 پیمانه آب ولرم
1/3 پیمانه روغن زیتون

مواد لازم برای مواد داخل پیده:

4 حبه سیر
50 گرم برگ اسفناج یا بیبی اسفناج
200 گرم ژامبون بیکن
سس گوجه فرنگی
سس خردل
پنیر موتزارلای مرواریدی یا رنده شده
پرک فلفل قرمز ترکی
نمک
فلفل سیاه

طرز تهیه خمیر پیده بیکن و اسفناج

شکر را با آب ولرم مخلوط کنید و سپس خمیر مایه فوری را به آن اضافه کنید. روی ظرف را ببندید و 10 دقیقه منتظر بمانید تا خمیر مایه عمل بیاید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان آب زیادی گرم یا جوش نباشد. شکر هم اگر به همین مقدار باشد تأثیری در طعم خمیر ندارد اما برای به عمل آمد خمیر مایه باید حتماً استفاده شود.
در این فاصله آرد را در یک کاسه بزرگ تر الک کنید. وسط آرد را گود کنید و هرگاه خمیر مایه آماده شد، آن را وسط ظرف بریزید. نمک و روغن زیتون را هم اضافه کنید و با قاشق هم بزنید تا مخلوط شود.
هنگامی که کمی شکل گرفت، قاشق را کنار گذاشته و با دست خوب خمیر را ورز دهید. تا وقتی که خمیر هنوز کاملا به دست می چسبد، کم کم به آن آرد اضافه کنید.

وقتی شکل خمیر منسجم شد، کف کاسه بزرگ کمی آرد بپاشید و خمیر را توی ظرف قرار دهید. بعد روی سطح آن کمی روغن زیتون بمالید. در نهایت روی ظرف را با پارچه یا سلفون بپوشانید و آن را در جایی نسبتاً گرم قرار دهید تا خمیر دو برابر شود. تقریباً یک ساعت زمان لازم است تا خمیر استراحت کند.
طرز تهیه پیده بیکن و اسفناج

برای تهیه مواد داخل پیده شما می توانید سلیقه به خرج داده و با هر آنچه که دوست دارید غذای محبوب خود را درست کنید. این ترکیب هم بسیار جذاب و خوشمزه است اما با پیده اصلی کاملاً تفاوت دارد.
ابتدا سیر را رنده کرده و در کمی روغن زیتون تفت دهید. اگر از بیبی اسفناج استفاده می کنید، بافت آن مانند ریحون است و خیلی زود آماده می شود. اگر از اسفناج استفاده می کنید، حتما از قبل آن بپزید.

برگ های بیبی اسفناج را به سیرها اضافه کنید.
بیکن ها را برش های باریک دهید و آنها را کمی با مواد تفت دهید.
در آخر نمک و فلفل بزنید و مواد را از روی حرارت بردارید تا کمی خنک شود.

خمیر آماده شده را روی یک سطح صاف که آردپاشی شده است، به شکل بیضی باز کنید. ابتدا از دست تان کمک بگیرید و سپس با وردنه کاملاً خمیر را شکل دهید.
کف خمیر را با کمی سس قرمز و سس خردل بپوشانید. مواد آماده شده را روی خمیر بریزید. خمیر را از اطراف به داخل جمع کنید و گوشه های آن را کاملاً به هم بچسبانید. در نهایت خمیر باید شکلی شبیه به قایق پیدا کند.
لبه های خمیر را با کمی روغن زیتون چرب کنید.
روی مواد را هم با چند پنیر موتزارلای مرواریدی بپوشانید و کمی هم به دلخواه فلفل قرمز روی آن بریزید.
فر را با دمای 180 درجه سانتی گراد گرم کنید و پیده را در ظرفی که با کاغذ روغنی پوشانده شده است به مدت 15 تا 20 دقیقه در فر قرار دهید.
در آخر هم می توانید برای طلایی شدن روی آن گریل فر را روشن کنید.

نوش جان
منبع:
اختصاصی هفت گنج
پردیس کیانی
هفت گنج

#آشپزی #آشپزی_با_خمیر #آشپزی_بین_الملل #آشپزی_ترکی #پیتزا #پیده #پیده_بیکن_و_اسفناج #پیده_ترکی #پیده_گوشت #خمیر_پیده #طرز_تهیه_پیده_ترکی #طرز_تهیه_خمیر_پیتزا #غذاهای_ترکی