خشم رهبران بومیان کانادا از اظهارات پاپ | سرنگونی مجسمه‌ای در دانشگاه تورنتو

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز، پاپ فرانسیس در مراسم برکت روز یکشنبه با اشاره به نسل کشی بومیان در مدارس شبانه روزی ایالت بیریتیش کلومبیا، از این حادثه ابراز تاسف کرد؛

سخنرانی او اما با واکنش رهبران رومی و بازماندگان این حادثه دلخراش روبرو شد و پذیرفته نشد.

ماه گذشته، بقایای اجساد ۲۱۵ کودکان بومی در یک مدرسه شبانه روزی کاتولیک در کانادا کشف شد؛ پاپ تاکید کرد که کلیسا باید کارهای بیشتری انجام دهد.

پدر فرانسیس در مراسم برکت هفتگی خود در میدان سنت پیتر گفت که از اخبار مربوط به مدرسه سابق دانش آموزان بومی رنج برده و خواستار احترام به حقوق و فرهنگ مردم بومی شد.

"چقدر سخت است که پاپ بگوید:" من از نحوه برخورد سازمان ما با مردم ملل اول ، دانشجویان اول ملل در آن زمان بسیار متاسفم ، ما متاسفیم ، دعا می کنیم. "

اگرچه این مدرسه شبانه روزی در سال ۱۹۷۸ بسته شد اما زخم‌های قدیمی بومیان کانادا را در مورد کمبود اطلاعات و پاسخگویی در مورد سیستم مدارس شبانه روزی تازه کرد.

این سیستم که بین سالهای ۱۸۳۱ و ۱۹۹۶ در کانادا فعال بود، حدود صدوپنچاه کودک بومی را به زور از خانواده‌های خود جدا کرد و بر اساس اظهارات بازماندگان، بسیاری از آنها مورد آزار، تجاوز قرار گرفتند و دچار سو تغذیه بودند.

 بیشتر این مدارس توسط کلیسای کاتولیک و از طرف دولت اداره می‌شدند. نخست وزیر کانادا، جاستین ترودو، پیش از این به مسئولیت کلیسا در این رابطه اشاره کرده بود اما سخنگوی ترودو از اظهار نظر مجدد خودداری کرد.

همچنین به گزارش سی بی سی نیوز، مجسمه ارگتون ریرسون، بنیانگذار این مدارس توسط معترضان سرنگون شد و رئیس این دانشگاه گفت این مجسمه جایگزین نخواهد شد.

مردم کانادا با حضور بیش از هزار نفر در اطراف دانشگاه تورنتو و به پایین کشیدن مجسمه یادبود ریرسون به این حادثه اعتراض کردند. پلیس در این رابطه تحقیق خواهد کرد و مسئولین دانشگاه نیز در رابطه با سرنوشت بعدی این مجسمه جلسه ای خواهند داشت.همشهری آنلاین

#جاستین_ترودو #مسیحیت___پاپ_فرانسیس_اول #کانادا #نژادپرستی