ترشحات پستان نشانه چیست؟


ترشحات پستان معمولاً هنگام بارداری یا شیردهی اتفاق می افتد و همچنین می تواند بعد از زایمان اتفاق بی افتد. هورمون ها نقشی اساسی در تولید این ترشحات دارند. در برخی موارد، ممکن است فرد ترشحات پستانی را تجربه کند که مربوط به بارداری نیست. این علامت اغلب جای نگرانی ندارد، اما می تواند گاهی اوقات نشانه یک بیماری باشد. در این مقاله نی نی سایت اطلاعات بیشتری در مورد ارتباط بین هورمون ها و ترشحات پستان فراهم شده و نحوه تشخیص طبیعی بودن ترشحات پستان توضیح داده شده است.
نوسانات هورمونی و ترشحات پستان:
هورمون ها پیام رسان های شیمیایی بدن هستند. آنها نقش مهمی در تولید شیر مادر دارند، از جمله آغوز شفاف، سفید یا زرد که معمولاً در چند روز قبل از ورود شیر مادر از نوک سینه ها خارج می شود. آغوز معمولاً  پس از تولد ظاهر می شود ، بسیاری از افراد متوجه تولید آغوز در دوران بارداری می شوند. تغییرات هورمونی باعث  تولید آغوز می شود. با این حال ، تغییرات هورمونی غیر مرتبط با بارداری نیز ممکن است باعث ترشح پستان شود. تخلیه ترشحات نوک پستان باتوجه به موارد زیر امکان پذیر است:
داشتن رابطه جنسی
هنگام دوش گرفتن گرم
در افراد مبتلا به بیماری تیروئید و بیماریهایی که بر هورمونهای آنها تأثیر می گذارد، مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
در افرادی که از داروها استفاده می کنند، از جمله قرص های جلوگیری از بارداری، مواد افیونی، داروهای ضد افسردگی، داروهای فشار خون یا داروهای حاوی استروژن
تخلیه طبیعی معمولاً مشکلی را نشان نمی دهد. با این حال، اگر الگوی ترشحات تغییر کند، یا ترشحات بدون تحریک ظاهر شوند، می تواند نشان دهنده عفونت یا مسئله جدی دیگری باشد. اگر علائم دیگری وجود نداشته باشد، بعید است سرطان پستان دلیل آن باشد. این بیماری معمولاً علائم اضافی مانند ایجاد توده یا تغییر در بافت نوک سینه ایجاد می کند. با این وجود، هرگونه تغییر در پستانها ، خواستار تماس با پزشک است.
به چه علت سینه دچار ترشح می شود؟
ترشحات نوک پستان می تواند یکی از چندین رنگ باشد.رنگ ترشحات لزوماً علت زیادی را نشان نمی دهد. در عوض ، بررسی علائم دیگر مهم است
1- تخلیه شفاف:
ترشحات شفاف بسیار رایج است به خصوص اگر شخصی سینه ها را فشار دهد یا آنها را به طور مکرر تحریک کند ترشحات شفافی خارج میشود. سینه ها آنقدر شدید به تحریک واکنش نشان می دهند که در واقع می توان شیردهی را حتی بدون بارداری یا زایمان ایجاد کرد. افرادی که اقدام به این کار می کنند ممکن است ترشحات واضحی را مشاهده کنند که حجم آنها زیاد شده و به تدریج ضخیم می شوند.
2- ترشحات سفید رنگ:
ترشحات نوک سینه سفید در بین افراد باردار و یا تازه زایمان کرده اند دیده میشود. در ساعات پس از زایمان ، یک فرد ممکن است شاهد افزایش آغوز ، که یک مایع سفید یا زردباشد. برخی از والدین متوجه می شوند که ترشحات سفید یا شیر ماهها پس از قطع شیر ادامه دارد.
در افرادی که شیرده یا باردار نیستند ، ترشحات سفید هنوز هم می توانند طبیعی باشند، به خصوص اگر در اثر تحریک شدید پستان اتفاق بیفتد. پزشکان از اصطلاح گالاکتوره برای تولید شیر مادر یا ترشحات شیری در خارج از بارداری و شیردهی یا شیردهی استفاده می کنند.
3- ترشحات زرد:
آغوز مایعی که قبل از شیر مادر ظاهر می شود می تواند زرد شفاف یا سفید باشد یا می تواند تغییر رنگ دهد. برخی از افراد در حاملگی یا پس از زایمان متوجه این موضوع می شوند، حتی اگر فقط از طریق بطری تغذیه کنند. ترشحات زرد نیز ممکن است در نتیجه تحریک پستانک ظاهر شود. افراد مبتلا به اکتازیای مجرای پستانی نیز ممکن است ترشحات زرد یا سفید نوک سینه را مشاهده کنند. در مبتلایان به این بیماری، مجرای شیر در دیواره پستان گشاد و ضخیم می شود و باعث ترشح از پستان می شود. این بیماری بیشتر در افرادی که به یائسگی نزدیک می شوند دیده می شود. اکتازیای مجاری اغلب به خودی خود از بین می رود یا با کمپرس گرم بهتر می شود. در موارد نادر ، و فقط در صورت ایجاد درد ، پزشک ممکن است مجرا را از طریق جراحی توصیه کند.
4- ترشحات سبز:
ترشحات نوک سینه سبز می تواند طبیعی باشد. فردی که باردار است ممکن است متوجه شود که ترشحات او گاهی اوقات کمی سبز به نظر می رسد. با این حال، ممکن است ترشحات سبز گاهی به معنی وجود عفونت در پستان باشد. عفونت بیشتر به دنبال آسیب به پستان یا هنگام شیردهی یا شیردهی اتفاق می افتد. در بسیاری از موارد، عفونت هنگام مسدود شدن مجرای شیر اتفاق می افتد.
5- ترشحات قرمز:
اگرچه ممکن است ترشحات قرمز نگران کننده باشد اما امری طبیعی است و ادامه شیردهی یا شیردهی برای آنها بی خطر است. اگر ترشحات قرمز ادامه داشت توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید. خون ممکن است نشان دهنده عفونت یا آسیب باشد. رشد پستان به نام پاپیلوما خوش خیم نیز ممکن است باعث ترشح قرمز شود. همچنین ممکن است فرد متوجه یک توده شود و ترشحات ممکن است فقط از یک نوک پستانک ایجاد شود. پاپیلوما سرطان نیست و پاپیلومای واحد خطر سرطان پستان را افزایش نمی دهد. در بیشتر موارد، پزشک می تواند با جراحی رشد را از بین ببرد.


نی نی سایت

#سبک_زندگی