تصمیم جدید چند باشگاه اروپایی: ترک لیگ قهرمانان برای تشکیل سوپر لیگ/ چرا؟

برخی از بزرگترین باشگاه‌های فوتبال برای تشکیل لیگی جداگانه به نام "سوپر لیگ اروپایی" (ESL) با یکدیگر توافق کرده‌اند. این لیگ رقیبِ "لیگ قهرمانان اروپا" به عنوان بزرگترین تورنمنت باشگاهی در جهان فوتبال خواهد بود.

به گزارش عصر ایران به نقل از "نیویورک تایمز"، اگر این تصمیم به نتیجه برسد ساختارها، اقتصاد و روابطی که در یک قرن گذشته جهان فوتبال را به هم ربط داده، تغییر خواهد کرد.

رئال مادرید، بارسلونا و اتلتیکو مادرید در اسپانیا، منچستر یونایتد، تاتنهام، منچستر سیتی، چلسی، آرسنال و لیورپول در بریتانیا، اینترمیلان، یوونتوس و "آ. ث میلان" در ایتالیا از تیم‌های خواهان جدا شدن از لیگ قهرمانان اروپا هستند. آنها پس از ماه‌ها گفت‌و‌گوی مخفیانه در اواخر روز یکشنبه (29 فروردین 1400) برنامه‌های خود در باره تشکیل سوپر لیگ اروپایی را تائید کردند.

بنیانگذار سوپر لیگ اروپایی می‌گویند برای اضافه کردن حداقل سه عضو بناینگذار دیگر را به  این مجموعه در تلاشند و با برگزاری مسابقات در روزهای میانی هفته لیگ ابداعی خود را در رقابت با "لیگ قهرمانان فعلی" قرار می‌دهند. اعضای این باشگاه‌های فوتبال گفته‌اند این تصمیم را "به محض امکان" عملیاتی می‌کنند. 

"فلورنتینو پرز" رئیس باشگاه رئال مادرید که رئیس اولین سوپر لیگ اروپایی نام گرفته در این باره گفت: ما به فوتبال در هر سطحی کمک خواهیم کرد و آن را به جایگاه واقعی‌اش در جهان خواهیم رساند".

لیگی که آنها برای تشکیل آن توافق کرده‌اند مجموعه‌ای منسجم  از باشگاه‌های برتر و شبیه "لیگ ملی فوتبال آمریکایی بزرگسالان" (N.F.L) و " لیگ ملی بسکتبال" در آمریکا (N.B.A) است.


 درآمد، انگیزه اصلی تشکیل سوپر لیگ اروپایی

نیویورک تایمز نوشت: این تغییر مهمترین تحول ساختاری در سطح فوتبال نخبگان اروپا پس از دهه 1950 میلادی است و می‌تواند سرمنشاء بزرگترین انتقال ثروت به تیم‌های کوچک در تاریخ معاصر ورزش را تغییر دهد.

در شکل کنونی، بازی‌ بین تیم‌های اروپایی مکمل لیگ‌های داخلی در کشورهای این اتحادیه محسوب می‌شوند.‌ آنها برای رقابت با برترین تیم‌های قاره اروپا در لیگ‌های داخلی تلاش می‌کنند. معتبرترین آنها "لیگ قهرمانان اروپا"ست که هر ساله برترین تیم‌‌های لیگ‌ کشورهای اروپایی در آن شرکت می‌کنند و معمولا از بهترین باشگاه‌های جهان هستند.

در سیستم کنونی سالانه صدها میلیون دلار از درآمدهای پخش تلویزیونی و اسپانسرها به سمت باشگاه‌های ثروتمند جهان هدایت می‌شود که مکمل درآمدهای داخلی با پرداخت‌های چند میلیون دلاری از لیگ قهرمانان است. این روند باعث حفظ باشگاه‌های کوچکتر در هر کشور را نیز می‌شود. تیم‌های کوچکتر از مواجه با باشگاه‌های بسیار بزرگ سود می‌برند و در حق پخش بازی‌ها سهیم هستند.

در مدل سوپر لیگ جدید این روال تغییر خواهد کرد. در این لیگ جذاب‌ترین و موفق ترین تیم‌های لیگ قهرمانان اروپا تنها با یکدیگر رقابت می‌کنند. آنها در این روند میلیون‌ها دلار درآمد سالانه را میان خودشان تقسیم خواهند کرد.

طبق اعلام "سوپر لیگ اروپا" باشگاه‌های موسس به صورت اشتراکی مبلغ 4.2 میلیارد دلار را به عنوان "یک بنیاد مالی پایدار" و برای "حمایت از برنامه‌های سرمایه‌گذاری زیرساختی و جبران تاثیرات همه‌گیری" دریافت خواهند کرد. در واقع هر باشگاه موسس،  400 میلیون دلار را  می‌گیرد که 4 برابر جایزه برنده لیگ قهرمانان اروپا در سال 2020 است.

بی بی سی در این باره نوشت: به نظر می‌رسد پول عامل اصلی در اتخاذ این تصمیم است. سوپر لیگ اروپایی می‌گوید که این تصمیم باعث توزیع بیشتر درآمد در کل بازی‌ها خواهد شد.

درآمد باشگاه‌های فوتبال به دلیل شیوع همه‌گیری کرونا و محدود شدن  شمار تماشاگران در استادیوم‌ها کاهش یافته است. باشگاه‌های بزرگ فوتبال ابرستارگانی با حقوق چند میلیارد دلاری دارند و باید آنها را پرداخت کنند.

در بیانیه مشترک رو یکشنبه  12 باشگاه بنیانگذار، آمده است: "تشکیل سوپر لیگ در شرایطی اتفاق می‌افتد که همه گیری جهانی بی‌ثباتی موجود در چارچوب‌های اقتصادی فوتبال اروپایی را تهدید می‌کند".

این بیانیه می‌افزاید: در مسابقات جدید سالانه اروپا "رشد اقتصادی گسترده و حمایت از فوتبال اروپا در تعهدات طولانی مدت فراهم می‌شود".

"سوپر لیگ اروپا" می‌گوید این طرح "پرداخت‌های منسجم و منعطف" را با توجه به درآمد فوتبال اروپایی ارائه می‌دهد. در بیانیه سوپر لیگ آمده است که این درآمدها "به مراتب بالاتر از میزان تولید شده در رقابت‌های کنونی خواهد بود و انتظار می‌رود در مراحل اولیه به بیش از 8.6 میلیارد پوند (10 میلیارد یورو) برسد".


چه بر سر لیگ‌های داخلی می‌آید؟

لیگ‌هایی مانند لیگ برتر انگلیس و سری A ایتالیا مخاطبان تلویزیونی زیادی در سراسر جهان دارند و نگرانی از تضعیف آنها با تشگیل سوپر لیگ جدید وجود دارد.

"یوفا" اتحادیه فوتبال اروپا گفته است که برای جلوگیری از اجرای این "پروژه خودخواهانه" به هر راه ممکن می‌رود.

"یوفا" نهاد حاکم بر فوتبال اروپا در روز یکشنبه هشدار داد که باشگاه های درگیر در سوپر لیگ اروپا از سایر مسابقات در سطح داخلی، اروپایی یا جهانی منع می‌شوند و احتمال حذف بازیکنان آنها در تیم‌های ملی وجود دارد.

"آندرا آنیلی" مدیر باشگاه یونتوس و نایب رئیس سوپر لیگ اروپایی در این باره گفت: 12 باشگاه در این لحظه حساس گرد هم جمع شده‌اند تا رقابت‌های فوتبال اروپا متحول شود و بازی‌های مورد علاقه ما در بلند مدت بر پایه‌های پایدار قرار گیرد.

در حالیکه باشگاه‌های بزرگ لیگ برتر انگلیس، لالیگای اسپانیا و سری A ایتالیا ثبت نام کرده‌اند باشگاه‌های برتر فرانسه و آلمان تاکنون در این باره تصمیمی نگرفته‌اند.

سوپر لیگ اروپا چگونه کار خواهد کرد؟

سوپر لیگ اروپایی از 20 باشگاه ورزشی تشکیل می شود. 15 باشگاه موسس و 5 غیر موسس در فصل قادر به شرکت در این رقابت‌ها هستند.

 این تیم‌ها در دو گروه 10 تیمی و به در خارج و داخل خانه با یکدیگر بازی می‌کنند.

 مخالفان طرح سوپر لیگ اروپایی

بی بی سی نوشت: "بوریس جانسون" نخست وزیر بریتانیا، راه‌اندازی "سوپر لیگ" را "برای فوتبال بسیار مضر" توصیف کرده است و از طرف دولت گفته است که از اقدام‌های مقام‌های ورزشی در این زمینه حمایت می‌کند.

او اضافه کرد که مقام‌های این باشگاه‌ها باید درباره این تصمیم به هوادارانشان و در مقیاسی گسترده‌تر به همه دوست‌داران فوتبال پاسخگو باشند.

برای بررسی این تصمیم، اتحادیه‌ باشگاه‌های اروپایی در روز یکشنبه یک جلسه فوری تشکیل داد.

در بیانیه‌ای که این اتحادیه منتشر کرده است، گفته شده که آنها مخالف تشکیل لیگ اختصاصی با مدل بسته هستند.

اتحادیه فوتبال اروپا روز دوشنبه قرار است که درباره تغییراتی در سیستم لیگ قهرمانان اروپا تصمیم‌گیری کند. تغییراتی که قرار است به تشکیل لیگی با سی و شش تیم منجر شود.

اتحادیه فوتبال اروپا، اتحادیه فوتبال انگلستان، لیگ برتر انگلیس، فدراسیون فوتبال اسپانیا، لالیگا، فدراسیون فوتبال ایتالیا، و لیگ برتر این کشور در روز یکشنبه بیانیه‌ مشترکی در باره سوپر لیگ اروپا منتشر کردند.

در این بیانیه آمده که آنها تلاش می‌کنند تا از راه‌های قانونی و ورزشی جلوی تشکیل این "سوپر لیگ" را بگیرند.

 عصر ایران#سوپر_لیگ_اروپا