بیانیه نمایندگان محیط بانان و کارشناسان محیط زیست کل کشور
خبر تلخ و تأسف‌بار شهادت ناجوانمردانه محیط‌بانان متعهد و دلسوز اداره کل محیط‌زیست استان زنجان مهدی مجلل و میکاییل هاشمی در حین انجام مأموریت در حفاظت از عرصه‌های زیست‌محیطی قلب همه خانواده بزرگ محیط‌زیست کشور را به درد آورد. این حادثه نشان داد تا چه حد یگان حفاظت محیط‌زیست کشور در برابر غارتگران و متجاوزان به عرصه‌های زیستی کشور تنها و بی‌دفاع مانده‌است. عدم اهتمام مدیران ارشد سازمان در پیگیری حقوق کارکنان محیط زیست ازجمله حقوق محیط‌بانان؛ عدم تناسب جرم با جرائم شکار و صید، عدم تجهیز لوجستکی و تسلیحاتی یگان حفاظت وآموزش ناکافی محیط‌بانان باعث شده است که شاهد پر کشیدن بهترین نیروهای محیط‌زیست در سال‌های اخیر باشیم. نادیده گرفتن سختی کار و شرایط دشوار شغل محیط بانی از یک سو و حمایت حداقلی از محیط بانانی که در مواجه و درگیری با شکارچیان دچار مشکل می شوند باعث دلسردی هر چه بیشتر نیروهای حفاظت سازمان محیط زیست گشته و اینکه کماکان شاهد حوادث جانی در بین محیط بانان هستیم نشان از غیرت و عشقی است که در قلب بهترین فرزندان این سرزمین موج میزند و متاسفانه هم اینان که داغ و درفش را به سایه عافیت ترجیح دادند هدف گلوله نامردمان و خائنین به ایران زمین قرار میگیرند.
تخریب گران زیست‌بوم ایران‌زمین در سایه بی‌توجهی مسئولین، عدم برخورد جدی و نبود قوانین بازدارنده در حمایت از محیط‌زیست کشور و اعتبارات اندک سازمانی که حتی امکان تأمین البسه مناسب برای یگان حفاظت محیط زیست خود را ندارد، از حاشیه امن و اعتماد به نفس لازم برخوردار گشته اند و این‌گونه فرزاندان رشید این آب و خاک را بی‌محابا مورد سوءقصد قرار داده و به شهادت می‌رسانند.
مطمنا چنین حوادثی ریشه در علل بسیار دارد اما مطمئنا همه آنانی که با کوتاهی و قصور، سهل انگاری و کوته نظری در احقاق حق پرسنل محیط زیست اهمال داشته اند در نظر دادگاه عادله اذهان عمومی جامعه مقصر و باید پاسخگوی خون شهیدان محیط زیست باشند لذا بدین‌وسیله خانواده کوچک و اقلیت عاشقان محیط‌زیست ایران اعم ازکارشناسان و محیط‌بانان سازمان حفاظت محیط زیست سراسر کشور ضمن ابراز همدردی با خانواده این دو جوانمرد بزرگوار، مطالبات مدنی خود را به‌صورت ذیل به دستگاههای اجرایی ذیربط اعلام می‌دارد:
1- برخورد جدی با خاطیان که به‌نوعی در وقوع حادثه نقش داشته‌اند.
2- افزایش اعتبارات سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور و تخصیص اعتبار مناسب برای تجهیز یگان حفاظت
3- بازنگری جرائم شکار صید به‌گونه‌ای که هزینه اعمال مجرمانه 👇در کامنت

اینستاگرام رضا کیانیان

بیانیه نمایندگان محیط بانان و کارشناسان محیط زیست