بررسی دقیق تر ابعاد سند ایران و چین، ماموریت کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی

ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست عصر امروز کمیسیون خود اظهار داشت: جلسه عصر امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در اولین روز کاری کمیسیون های مجلس در سال ۱۴۰۰ به بررسی سند همکاری جامع ایران و چین اختصاص داشت. 

وی افزود: در این جلسه که با حضور آقایان رسول مهاجر، معاون دیپلماسی اقتصادی و رضا زبیب مدیرکل شرق آسیای وزارت امور خارجه برگزار شد، گزارشی از روند تدوین این سند و گفتگوهای ۶ سال گذشته بین دو کشور درباره مشارکت راهبردی ایران و چین ارائه شد. 

 سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی  ادامه داد: مهاجر با تاکید بر اینکه از لحاظ حقوقی این سند برای کشورمان تعهدآور نیست، خاطر نشان کرد که این سند، یک نقشه راه است که سمت و سوی آینده همکاری های ایران و چین را در ۲۵ سال آینده روشن می کند. 

وی تصریح کرد: در این جلسه اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس هم به تبیبن نقطه نظراتشان درباره این سند پرداختند و ضمن حمایت از رویکرد توسعه مناسبات کشورمان با کشورهای مختلف از جمله چین، تاکید کردند که قراردادهایی که در آینده ذیل این سند، شکل خواهد گرفت به منظور بررسی تعهداتی که برای کشورمان خواهد داشت، طبق اصل ۷۷ قانون اساسی می بایست به مجلس شورای اسلامی برای تصمیم گیری ارائه شود. 

عمویی اضافه کرد: همیچنین کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی مامور شد که برای بررسی دقیق تر ابعاد این سند، در آینده نزدیک جلساتی را با حضور کارشناسان و نهادهای دیربط برگزار کند.

 افکارنیوز

#کمیسیون_امنیت_ملی #مجلس_شورای_اسلامی #ابوالفضل_عمویی #سند_همکاری_جامع_ایران_و_چین