۹۹؛ سال پرفراز و نشیب تاکسی‌های اینترنتی/ از کرونا تا سهمیه سوخت

به گزارش تجارت‌نیوز، تاکسی‌های اینترنتی سال پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشتند. هر چند که اسنپ و تپسی، تنها شرکت‌های فعال در این حوزه نیستند، اما بدون‌شک معروف‌ترین آنها محسوب می‌شوند. به همین دلیل مسائل مربوط به این دو مجموعه، معمولا خبرسازتر می‌شود.

در این گزارش نگاهی شده است به مهم‌ترین چالش‌های تاکسی‌های اینترنتی به ویژه دو بازیگر اصلی این حوزه در سالی که گذشت.

اثرات پاندمی جهانی کووید-۱۹، تاکسی‌های اینترنتی را نیز بی‌نصیب نگذاشت؛ به ویژه در ماه‌های نخستی که ورود این بیماری به ایران، به صورت رسمی اعلام شد. در آن دوران، خانه‌نشینی مردم و کاهش شدید مسافران، در کنار ابتلای برخی از رانندگان به ویروس کرونا، چالش‌های جدی را برای آنها ایجاد کرد.

اسنپ و تپسی در همان زمان اعلام کردند که برای حمایت از رانندگان و سفیران خود در برابر این پاندمی، وام‌هایی را به آنها پرداخت می‌کنند و آمارهایی را نیز ‌در این زمینه به رسانه‌ها ارائه کردند.

در مقابل، برخی از رانندگان، گلایه داشتند که با وجود نیاز نتوانسته‌اند از این وام‌ها بهره‌مند شوند.

البته به گفته رضا الفت‌نسب، عضو هیات‌مدیره اتحادیه صنفی کسب و کارهای مجازی، این اتحادیه تاکنون ۱۴۰ مجوز تاکسی اینترنتی صادر کرده است که حداقل ۶۰ مورد از آنها، در شهرهای مختلف فعال هستند.

برای بعضی از این شرکت‌ها، کرونا شرایط بدتری را رقم زده است؛ به گونه‌ای که بین ۵۰ تا ۹۰ درصد ریزش مسافر داشته‌اند و برخی ورشکسته شده‌اند.

شاید مهم‌ترین خواسته رانندگان اسنپ و تپسی، افزایش کرایه‌ها باشد. آنها معتقدند رقم کرایه در تاکسی‌های اینترنتی، متناسب به بالارفتن چشم‌گیر و چندبرابری قطعات خودرو، قیمت سوخت و هزینه‌های زندگی، افزیش نیافته است.

در مقابل، برخی از مسافران حق را به رانندگان می‌دهند، اما تعداد زیادی از ‌آنها نیز معتقدند کرایه اسنپ و تپسی بیش از حد بالاست.

شاید اختلاف نظر بین دو طرف ماجرا، بیش از هر چیز به شرایط اقتصادی کشور به ویژه در سال سخت کرونا بازگردد که گذران زندگی را برای اقشار مختلف جامعه، سخت کرده است.

رانندگان اسنپ و تپسی به پرداخت نشدن منظم سهمیه سوخت نیز اعتراض دارند.

شرکت‌های تاکسی اینترنتی می‌گویند فهرست رانندگان خود را به صورت منظم به نهادهای ذی‌ربط اعلام می‌کنند، اما رانندگان همچنان گلایه دارند که بعضی ماه‌ها اعتبار سهیه سوخت خود را دریافت نمی‌کنند.

در این میان، وزارت کشور و شرکت‌پخش فرآورده‌های نفتی هر یک دیگری را مسئول پاسخگویی به این موضوع می‌دانند؛ برخی هم می‌گویند سهمیه‌ها در حال پرداخت است و اگر مشکلی وجود دارد رانندگان باید موضوع را از طریق صنف خود پیگیری کنند.

گروهی از رانندگان معتقدند در شرایطی که آنها با چالش‌های مختلفی مواجه هستند، اگر اسنپ و تپسی آنها را بیمه کنند، حداقل آینده شغلی آنها تضمین می‌شود.

البته تاکسی‌های اینترنتی رانندگان را کارمندان خود نمی‌دانند. سازمان تامین اجتماعی نیز با وجود وعده چند ساله خود، هنوز نتوانسته است رابطه استخدامی مشخصی میان دو طرف تعریف کند.

در این میان، چندی پیش بالاترین مرجع قانونی انگلستان حکم داد که رانندگان اوبر، کارمندان این شرکت هستند؛ این موضوع یعنی آنها از مزیت‌هایی چون حداقل حقوق یا بیمه برخوردار می‌شوند. پیش از این در کشورهایی چون آمریکا و فرانسه نیز احکام مشابهی صادر شده بود.

باوجود این، برخی از کارشناسان معتقدند فضای کسب و کار و اقتصاد ایران با چنین کشورهایی متفاوت است و نمی‌توان همان تصمیم را اینجا نیز پیاده کرد.

بسیاری از رانندگان تاکید می‌کنند حال که کرایه‌ها پایین و هزینه‌های زندگی بالاست، شرکت‌های تاکسی اینترنتی می‌توانند کمیسیون خود را کاهش دهند تا فشار کمتری به آنها وارد شود.

در مقابل، اسنپ و تپسی بارها اعلام کرده‌اند کمیسیون آنها در ماه‌های اخیر افزایشی نداشته است.

در سال جاری، فضای مجازی در چند نوبت تحت تاثیر اخبار و ادعاهای مربوط به امنیت تاکسی‌های اینترنتی قرار گرفت.

اسنپ و تپسی هر کدام در پاسخ به این مسائل، مواردی را برای افزایش امنیت مسافران به اپلیکیشن خود افزودند.

البته رانندگان هم در این میان می‌گویند که امنیت آنها از سوی برخی مسافران در خطر است و به مواردی اشاره می‌کنند که مسافری کرایه را پرداخت نکرده یا حتی به خودرو یا خود آنها آسیب رسانده است.

اگر تجربه‌ای از سفر با تاکسی‌های اینترنتی یا کار در آنها دارید، با تجارت‌نیوز در میان بگذارید.

آخرین اخبار و گزارش‌ها در حوزه استارتاپ و فناوری اطلاعات را در صفحه اختصاصی استارتاپ تجارت‌نیوز دنبال کنید.برای مطالعه ادامه این مقاله روی عکس کلیک کنید

تجارت نیوز

#استارتاپ #اسنپ #اسنپ_و_تپسی #تاکسی_آنلاین #تاکسی_اینترنتی #تپسی