واعظی: تغییرات بودجه تا جایی باشد که شاکله آن بهم نخورد

محمود واعظی در حاشیه جلسه امروز هیأت دولت در پاسخ به سوالی درباره موضع دولت نسبت به اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در مجلس اظهار کرد: جناح های سیاسی مختلف درباره آنچه در مجلس بحث می شود نظرات متفاوتی دارند. البته قانون هنوز به تصویب نهایی نرسیده است. دولت ممکن است با چند بند آن موافق یا مخالف باشد، ولی چون هنوز به تصویب نهایی نرسیده است نمی توانیم درباره کل آن نظر دهیم.

وی ادامه داد: با این حال باید قانون به گونه ای اصلاح و بازنگری شود که هر کسی بدون آمادگی و بدون داشتن شرایط لازم نام نویسی نکند. قانونی که در حال بررسی است، مشکلات یا محدودیت هایی ممکن است ایجاد کند، اما باید صبر کنیم تا این قانون به اتمام برسد و سپس درباره آن اظهار نظر کنیم.

وی درباره مباحثی که درباره نظارت نمایندگان بر وزرا مطرح می شود، خاطر نشان کرد: رشته تحصیلی رئیس جمهور حقوق بوده و 20 سال هم نماینده مجلس بوده است و اگر صحبتی می کند با استفاده از قانون اساسی نظرات خود را مطرح می کند نه سلیقه شخصی.

وی با بیان اینکه سوال از وزرا، استیضاح و تحقیق و تفحص از حقوق مجلس است، خاطر نشان کرد: با این حال نظارت بر کار وزرا وظیفه رئیس جمهور است. البته بازرسی کل کشور هم وظایف نظارتی دارد که به آن احترام می گذاریم ولی در قانون اساسی نیست که رئیس یا نایب رئیس مجلس یا هر نماینده ای شخصا وزیر را بخواهد و بر رفتار او نظارت کنند یا در سفرهای استانی بگوید برای نظارت بر پروژه ها آمده است. آن ها که چنین اعتقادی دارند باید بگویند در کدام بند قانون اساسی این نظارت وجود دارد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در ادامه درباره جلسه مشترک دولت و مجلس برای بررسی بودجه گفت: جلسه بسیار خوبی برگزار شده است و رئیس مجلس و رئیس کمیسیون تلفیق نظرات خود را در جلسه مطرح کردند. از طرف دولت هم رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزرا مسائل خود را بیان کردند. لازم بود در یک محیط دوستانه و صمیمی تبادل نظر انجام شود. سازمان برنامه و بودجه و کمیسیون تلفیق براساس شرایط جلسه که مبنی بر تعامل و همکاری بود، درباره بودجه بیشتر تبادل نظر می کنند و روز شنبه سازمان برنامه، وزیر نفت، وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی مباحث مختلف درباره بودجه را به مجلس خواهند گفت.

وی با اشاره به اینکه بنای دولت بر تعامل است، تصریح کرد: تغییرات بودجه تا جایی می تواند انجام شود که شاکله بودجه به هم نخورد. ما از نظرات تکمیلی و اصلاحی نمایندگان مجلس چه در بحث هزینه و چه در بحث درآمد استقبال می کنیم.برای مطالعه ادامه این مقاله روی عکس کلیک کنید

آفتاب نیوز

#واعظی #هیات_دولت #رئیس_جمهور #بودجه #آفتاب_نیوز