رئیس سازمان سنجش: مافیای کنکور؟ نه می‌شناسیم نه ارتباط داریم

بخشهای مهم سخنانش ابراهیم خدایی، رییس سازمان سنجش کشور:

سازمان سنجش اطلاعی از مافیای کنکور ندارد

سازمان سنجش اطلاعی از مافیای کنکور ندارد و هیچ ارتباطی هم با این گروه‌ها ندارد.سازمان سنجش هیچ موسسه کنکوری در خصوص طراحی سوالات کنکوری و هیچ ارتباط رسمی با شرکت تعاونی خدمات آموزشی کارکنان سازمان سنجش ندارد.

سازمان سنجش در خصوص چاپ کتاب‌های کمک آموزشی همکاری با آموزش و پرورش و دیگر موسسات کنکوری ندارد و هیچ اطلاعی از چاپ و نحوه طراحی کتاب‌های کمک آموزشی هم ندارد.

سازمان سنجش در مقام تایید یا رد مافیای کنکور نیست/ این شائبه‌ها شیطنت رسانه‌ای است

در آزمون سراسری حدود ۴ هزار سوال هر ساله طراحی می‌شود و در آزمون‌های ارشد ۲۲ هزار و در آزمون دکترا حدود ۲۵ هزار سوال طراحی می‌شود که تشابه چند سوال انگشت‌شمار با سوالات کتاب‌های کمک آموزشی یا سوالات دیگر موسسات آموزشی با این تعداد از این که سازمان سنجش هر ساله طراحی میکند، نمی‌توان گفت که ارتباطی بین سازمان سنجش و این موسسات کنکوری است.

داشتن ارتباط سازمان سنجش با این موسسات یک نوع شیطنت رسانه‌ای است و این اشخاص دنبال منافع شخصی خاصی هستند.

در واقع نشانه چند سوال به صورت اتفاقی، نمی‌توان ارتباط سازمان سنجش با این موسسات را تایید کرد؛ و همچنین سازمان سنجش در مقامی نیست که بخواهد وجود مافیای کنکور را رد کند یا حتی تایید کند.

سازمان سنجش نظارت مستقیم بر مصاحبه دکترا ندارد

سازمان سنجش دستورالعمل به دانشگاه‌ها داده‌است و شیوه مصاحبه و اختیاراتی را که به پذیرش دانشجوی دکتری دانشگاه‌ها داده است و طبق قانون سنجش و پذیرش در سطح تحصیلات تکمیلی میزان نمره دانشگاه توسط خود دانشگاه‌ها و اختیاراتی که دارند بررسی و نمره گذاری و پذیرش می‌کنند.

در واقع سازمان نمی‌تواند بصورت مستقیم نظارت بر نحوه مصاحبه دکترا داشته باشد، در واقع فقط سازمان می‌تواند پیشنهادات خود را به دانشگاه‌ها دهد و بر اثر آیتم‌هایی که برای مصاحبه دکترا به دانشگاه‌ها داده‌است و اساتید باید طبق اون آیتم‌ها مصاحبه را برگزار کنند.

سازمان سنجش حق این را ندارد که به صورت مستقیم بخواهد در نحوه پذیرش و مصاحبه دانشگاه‌ها دخالتی داشته باشد این اختیارات در حیطه سازمان سنجش نیست و در حیطه و اختیارات خود دانشگاه‌ها است.برای مطالعه ادامه این مقاله روی عکس کلیک کنید

آفتاب نیوز

#کنکور #سازمان_سنجش #آفتاب_نیوز