منتظر پیک چهارم کرونا باشید | در پیک بعدی وضعیت بسیار بغرنج خواهد بود

ساعت 24-رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری هرگونه عادی‌انگاری شرایط و بی‌توجهی به رعایت پروتکل‌ها و اصول بهداشتی را منجر به وقوع پیک‌های بعدی بیماری در زمستان عنوان کرد.


 دکتر پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری ضمن هشدار نسبت به تبعات عادی‌انگاری شرایط گفت: اگرچه به دنبال اعمال پروتکل‌ها و محدودیت‌های جدی آمار ابتلا و بستری در بیمارستان‌ها تا حدودی کاهش یافته است، ولی متاسفانه بیماری همچنان در جامعه به صورت فعال در حال چرخش است و عادی‌انگاری شرایط و غفلت مجدد تبعات جدی به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به اعلام وضعیت قرمز کرونایی در استان‌های شمالی کشور توضیح داد: مطمئنا تهران نیز متاثر از این شرایط خواهد بود، ضمن این‌که اگر محدودیت‌های جاده‌ای لغو می‌شد، تهران همچنان در وضعیت قرمز باقی می‌ماند.

این متخصص عفونی با تاکید بر این‌که وضعیت کشور و به تبع آن استان تهران پایدار نیست، افزود: بنابراین رعایت اصول بهداشتی و پروتکل‌ها از سوی مردم و تمدید محدودیت‌ها از سوی مسئولان باید همچنان ادامه داشته باشد.

طبرسی در این رابطه به دورهمی‌های خانگی به عنوان عامل بالقوه شیوع بیماری اشاره کرد و گفت: همچنان درصد بالایی از مبتلایان به دنبال برگزاری دورهمی‌های کوچک خانگی مبتلا می‌شوند، بنابراین توصیه اکید پرهیز از برگزاری دورهمی‌های خانگی و خانوادگی است، چراکه بیماری همچنان به صورت فعال در جامعه وجود دارد و به خصوص در مراسم‌هایی همچون شب یلدا که سالمندان نیز حضور دارند، خطر دوچندان می‌شود؛ چراکه همچنان درصد مرگ و میر ناشی از کرونا در سالمندان بالاست و توصیه می‌شود که این برنامه‌ها و سنت‌ها امسال به صورت مجازی برگزار شود.

این استاد دانشگاه هرگونه عادی‌انگاری شرایط و بی‌توجهی به رعایت پروتکل‌ها و اصول بهداشتی را منجر به وقوع پیک‌های بعدی بیماری در زمستان خواند و افزود: تجربه ثابت کرده که هر بار به دنبال عادی‌انگاری شرایط و عدم رعایت‌ها، پیک‌های شدید بیماری رخ داده و هر پیک نسبت به پیک قبلی بیماری شدیدتر بوده است.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری ضمن هشدار نسبت به وقوع پیک چهارم بیماری کوویدـ۱۹ در صورت بی‌توجهی به اصول بهداشتی و عادی‌انگاری شرایط ادامه داد: امیدواریم که این اتفاق رخ ندهد؛ چراکه دیگر تاب و توانی در بیمارستان‌ها و کادر درمان باقی نمانده و در صورت رخداد پیک بعدی، وضعیت بسیار بغرنج خواهد بود.

وی با تاکید بر ضرورت ادامه رعایت پروتکل‌ها و محدودیت‌ها از سوی مردم و مسئولان گفت: این در حالی است که متاسفانه با برداشتن هر محدودیت، مردم مجددا به پاساژ و بازار هجوم می‌برند و یا می‌بینید که پیست‌های اسکی وضعیت بسیار بدی دارند، همچنین متاسفانه مردم در فضاهای کوچک رستوران‌ها بدون ماسک در کنار هم نشسته‌اند که بسیار خطرناک است. اگر رعایت نشود بیماری مجددا شعله‌ور خواهد شد و این بار کنترل آن بسیار دشوار خواهد بود.

طبرسی با بیان این‌که هر پیک شدید بیماری تا ۸ هفته طول می‌کشد، افزود: محدودیت‌ها و پروتکل‌ها باید به صورت تدریجی برداشته شود و برخی از محدودیت‌ها نباید تا پایان اپیدمی برداشته شود؛ به عنوان نمونه لغو محدودیت‌های تردد درون‌شهری و برون‌شهری تبعات زیادی خواهد داشت و شاید یکی از بهترین محدودیت‌ها که به ثبات نسبی برخی استان‌ها منجر شد، همین محدودیت‌های بین استانی بود که نباید لغو شود.ساعت 24