ماهرانه تصمیم بگیرید

برخی بر این باورند که تصمیم مدیر باید سریع و قاطعانه باشید و برخی دیگر بر تصمیم گیری محتاطانه و مبتنی بر مشاوره تاکید دارند. شما جزو هرکدام از این دسته ها هستید توصیه میکنم که در تصمیم گیریهایتان نکات زیر را حتما مد نظر داشته باشید:

1- از کمک افراد شایسته و توانمند استفاده کنید

تصمیم گیری فرآیند تبدیل داده های ورودی به خروجی است لذا برای گرفتن بهترین تصمیمات نیاز به ورودی های عالی دارید. برای اینکار میتوانید از دیدگاه ها و نگرش های افراد قابل اعتمادی که به حوزه مورد نظر اشراف داند برای پالایش داده های ورودی استفاده کنید.

2- سبک تصمیم گیریتان را مشخص کنید

در فرآیند تصمیم گیری اغلب شاهد بحث و جدل های فراوان هستیم. با خود و سایر افراد شفاف باشید و سبک تصمیم گیریتان را برای همه روشن کنید اگر قصد دارید تنهایی تصمیم بگیرید پس چه نیازی به دیگران دارید اگر هم قرار است کمک بگیرید پس شنونده هم باشید.

3- تنوع طلب باشید

موافقت بیش از اندازه با دیگران خطرناک است. شما به نظرات مخالف هم نیاز دارید به دیدگاه های دیگر نیز اجازه بروز دهید و تحت چتر عده معدودی نباشید (کاری که ما مدیران ایرانی به آن علاقمندیم) از چالش ها نهراسید. آشنایی با نظرات مخالف باعث می شود که به پاسخی مستحکم تر و مستدل تر دست یابید.

#مدیریت #تصمیم_گیری