چرا ناخن های پای من این رنگی هستند؟

اگر ناخن های پا می توانستند صحبت کند

چه شما در حال شستن دستان خود باشید و چه در حال تحسین یک مانیکور، زمان بیشتری را صرف نگاه کردن به ناخن های دستتان می کنید تا ناخن های پا. شاید وقت آن باشد که بیشتر بر روی پای خود تمرکز کنید (و نه فقط در طول فصل با پا کردن صندل). تغییرات رنگ ناخن از یک نقطه آبی بزرگ گرفته تا یک خط قهوه ای نازک می تواند مشکلات سلامتی را نشان دهد. در اینجا به مواردی اشاره می کنیم کهشما باید بدانید.


چرا ناخن های پای من این رنگی هستند؟


ناخن سیاه (پا): علل متداول

اگر ناخن پای شما سیاه شده است، به احتمال زیاد یک کبودی زیر ناخن وجود دارد که به از نظر فنی با نام هماتوم زیر ناخن (Subungual Hematoma)  نامیده می شود. شما می توانید به دلیل ضرب خوردگی یک انگشت پا و یا به پا کردن کفشی که پای خود را به جلوی کفش می فشارد، این را ببینید. کبودی معمولا از رنگ قرمز شروع می شود، سپس بنفش و پس از آن قهوه ای تیره می شود  و در نهایت وقتی که خون در زیر ناخن جمع شده و لخته می شود، به رنگ سیاه در می آید. انتظار می رود ناخن سیاه پا در عرض 6 تا 9 ماه و یا بیشتر در اثر رشد از بین برود.


چرا ناخن های پای من این رنگی هستند؟


ناخن سیاه (پا): علل نادر

اگر شما یک دونده نیستید، کفش های شما به اندازه کافی بزرگ هستند و مطمئن هستید که انگشتانتان آسیب ندیده اید - با این وجود شما یک یا چند ناخن سیاه دارید. بررسی کنید که آیا این فقط یک رنگی شدن از یک جفت کفش است یا خیر. اگر این گونه نیست، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است شما یکی از علل نادر ناخن سیاه را داشته باشید. عللی مانند:


- ملانوم (تومور سیاه رنگ قشر عمیق پوست) بدخیم، شکل جدی سرطان پوست

- عفونت قارچی

- رشد ذاتی ناخن مزمن

- دیگر مشکلات سلامتی


چرا ناخن های پای من این رنگی هستند؟


ناخن های تمام زرد

هنگامی که ناخن های پا به رنگ زرد در می آیند، معمولا قارچ سرزنش می شود. این نوع از عفونت های قارچی بسیار رایج است. تا جایی که شما حتی ممکن است نیاز به دیدار پزشک برای درمان را نداشته باشید. کرم های ضد قارچی بدون نسخه را امتحان کنید. اگر ناخن زرد و ضخیم باشد، به آرامی سطح آن را بسابید تا دارو بتواند به لایه های عمیق تر برسد. اگر درمان در منزل کار نکرد، از یک پزشک کمک بخواهید.


چرا ناخن های پای من این رنگی هستند؟


ناخن هایتان سبز شده اند؟

مگر این که لاک سبز رنگ به آن زده باشید. در غیر این صورت این رنگی است که نمی خواهید بر روی ناخن هایتان ببینید. این می تواند سندرم ناخن سبز (chloronychia) باشد که به علت عفونت ایجاد می شود. مجرم معمولا باکتری است که در جاهای خیس یا مرطوب رشد می کند. به وان های داغ، اسفنج ها و حتی کفش های تنگی که برای مدت طولانی پوشیدید، فکر کنید. رنگ زیر ناخن است، بنابراین سعی نکنید آن را با خراشیدن از بین ببرید. به جای این کار، به پزشک خود مراجعه کنید.


چرا ناخن های پای من این رنگی هستند؟


سایه های آبی

اگر انگشتتان را ضربه خورد و به رنگ آبی در آمد، ممکن است در مورد علت رنگ آبی شکی به دل راه ندهید. اما اگر دلیلی روشن برای داشتن یک خال آبی و یا یک ناخن آبی پا نداشته باشید، برای اطمینان بیشتر به پزشک مراجعه کنید. شما ممکن است یک خال آبی رنگ زیر ناخن داشته باشید. این احتمالا بی ضرر است. اما در موارد بسیار نادر، نوعی از خال های آبی رنگ به نام خال (Nevus) آبی رنگ سلولی می تواند به سرطان تبدیل شود.


چرا ناخن های پای من این رنگی هستند؟


لکه ها و رگه های سفید

ضربه خوردن انگشتان پای شما همیشه منجر به کبودی نمی شود. به همین دلیل که رگهای خونی زیر ناخن ممکن است شکسته نشده و خون از آنها تراوش نکند. در عوض، ممکن است یک نقطه سفید روی ناخن انگشت خود داشته باشید. این مانند کبودی ناپدید نخواهد شد، اما به مرور زمان و با رشد ناخن از بین می رود. ترومای (زخم) انگشتان پنجه پا نیز می تواند رگه های سفیدی را ایجاد کند - گرچه شما ممکن است ندانید که به خود آسیب رسانده اید. به عنوان مثال، این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که کفش های کتانی شما خیلی کوچک هستند و انگشتان شما به جلوی کفش ضربه وارد می آورد.


چرا ناخن های پای من این رنگی هستند؟


همه جا [ی ناخن] سفید

آیا ناخن پای شما سفید و یا دارای تکه هایی شبیه پودر است؟ ممکن است که یک عفونت قارچی داشته باشید. به احتمال زیاد یک عفونت قارچی به نام اونیکومیکوز (Onychomycosis) سطحی سفید. در صورت امکان، به محض این که متوجه این مورد شدید، پزشک خود را ببینید. این عفونت در سراسر ناخن گسترش می یابد. اونیکومیکوز سطحی سفید می تواند باعث شود تا کل ناخن زبر و شکننده باشد.


چرا ناخن های پای من این رنگی هستند؟


قطعه های سفید و یا زرد

نوع دیگری از عفونت قارچی که اونیکومیکوز زیرین پروگزیمال نامیده می شود. این عفونت شبیه به یک قطعه سفید رنگ و یا زرد رنگ به نظر می رسد که از پایه ناخن شروع می شود، در نزدیکی کوتیکول (پوست مرده در پایه یک ناخن انگشت دست یا ناخن انگشت پا). این نوع عفونت در افراد سالم نادر است و اغلب در افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف اتفاق می افتد. همچنین می تواند نشانه ای از اچ آی وی (HIV) باشد.


چرا ناخن های پای من این رنگی هستند؟


راه راه هایی به آبنبات چوبی

هنگامی که ناخنهای پا راه راه هایی به رنگ قرمز و سفید دارند، معمولا در جای دیگری از بدن شما مشکلی وجود دارد. این خطوط و دندانه های V شکل نشانه بیماری داریر (Darier، یک بیماری ژنتیکی پوستی) است. این یک بیماری ارثی است که عمدتا بر روی پوست اثر می گذارد و باعث ایجاد لکه های روغن دار، زگیل مانند و بدبو می شود.


چرا ناخن های پای من این رنگی هستند؟


رگه های قهوه ای

واژه برای رگه های قهوه ای و گاهی اوقات سیاه رنگ روی ناخن پا، ملانونیکیا (Melanonychia) است. رگه های قهوه ای معمولا به صورت خطوط و راه راه هایی که روی ناخن بالا و پایین می روند، پدیدار می شوند. علل احتمالی:


- آسیب دیدگی

- ملانوما (تومور سیاه رنگ قشر عمیق پوست)

- شرایط التهابی

- عفونت های قارچی

- برخی داروها

از آنجا که شانس کوچکی وجود دارد که رگه های به رنگ قهوه ای تیره بتواند نشانه ای از یک چیز جدی باشد، حتما آن را با پزشک در میان گذاشته و آزمایش دهید.


چرا ناخن های پای من این رنگی هستند؟


برگرفته از: WebMD