موارد شگفت انگیزی که به بیماری قلبی منجر می شوند

بیماری قلبی چیست؟

گروهی از مشکلات مربوط به قلب شما. برخی مشکلات مربوط به خود ماهیچه [قلب] هستند، بعضی مربوط به دریچه ها وبعصی دیگر مربوط به چگونه ضربان. این بیماری ها شامل كارديوميوپاتي (Cardiomyopathy)، فیبریلاسیون (انقباض نامنظم رشته های عضلانی) دهلیزی و نارسایی قلبی هستند. دیگر مشکلات عروق خونی شما تحت تأثیر قرار می دهند. مانند سخت شدن عروق و سکته. غذاهای ناسالم، فقدان ورزش و سیگار کشیدن اغلب منجر به بیماری قلبی می شود. فشار خون بالا، عفونت ها و مشکلاتی که از بدو تولد همراه فرد هستند نیز از این دسته هستند. اما موارد دیگری نیز وجود دارند که ممکن است شما را شگفت زده کنند.


موارد شگفت انگیزی که به بیماری قلبی منجر می شوند


خودرو ها، هواپیماها و قطارها

سر و صدای ترافیک با تراز فشار حداقل 50 دسی بل - چیزی بین صدای یخچال و یک گپ دوستانه - می تواند فشار خون و احتمال نارسایی قلبی در شما را افزایش دهد. به ازای هر 10 دسی بل افزایش، شانس بیماری های قلبی و سکته شما حتی بیشتر می شود. دانشمندان بر این باورند که این که بدن شما چگونه به استرس واکنش نشان می دهند، عامل کلیدی در این زمینه است.


موارد شگفت انگیزی که به بیماری قلبی منجر می شوند


میگرن

ما مطمئن نیستیم که چرا، اما وقتی که فرد دچار میگرن می شود، احتمال سکته، درد قفسه سینه و حملات قلبی در وی افزایش می یابد. اگر بیماری قلبی در خانواده شما شایع است و یا خودتان مشکلات قلب یا سکته داشته اید، ممکن است نخواهید داروهای تجویزی برای میگرن که "ترپتان" (Triptans) نام دارند را مصرف کنید. زیرا رگ های خونی شما را باریک می کنند. در مورد بهترین راه برای کنترل و درمان سردردهایتان با پزشک خود مشورت کنید.


موارد شگفت انگیزی که به بیماری قلبی منجر می شوند


کودکان

والدین شانس بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی دارند و این احتمال به ازای هر کودک کمی افزایش یابد. از آنجایی که این مورد برای هر دو جنس صادق است، احتمالا مورد زیست شناسی در پشت آن نیست.


اما زناني که دوره اول خود را قبل از 12 سالگي تجربه می کنند و يا قبل از آنکه سن 47 سالگی برسند، دوره آن ها متوقف می شود، احتمال بالاتری برای سکته و بیماری قلبی دارند. اگر زن سقط جنین کند و یا تخمدان یا رحم او برداشته شود نیز، این خطر در وی افزایش می یابد.


موارد شگفت انگیزی که به بیماری قلبی منجر می شوند


کوتاه بودن

به ازای هر 2.5 اینچ کوتاه تر از قد متوسط بودن، احتمال ابتلا به بیماری قلبی حدود 8 درصد افزایش می یابد. افراد کوتاهتر، سطح کلسترول و تري گليسريد بالاتری دارند. این ممکن است که شیوه هایی که بدن شما توسط آن ها قدتان و کلسترول بد LDL و تری گلیسیرید شما را کنترل می کند، به نحوی با هم همپوشانی داشته باشند. این نیز ممکن است که کوتاه بودن منجر به انتخاب ها و عادت های سالمتری شود.


موارد شگفت انگیزی که به بیماری قلبی منجر می شوند


تنها بودن

داشتن دوستان کم و نارضایتی از روابط اجتماعی، به اندازه استشمام دود دوم سیگار باعث افزایش احتمال بیماری قلبی و سکته می شود. احساس تنها بودن با فشار خون بالا و سایر اثرات استرس ارتباط دارد. بنابراین به یک تیم ورزش های تفریحی و یا گروه پیاده روی محله خود بپیوندید. شما هم ورزش خواهید کرد و هم یک شبکه اجتماعی قوی تر خواهید داشت که هر دو برای جلوگیری از بیماری های قلبی مفید هستند.


موارد شگفت انگیزی که به بیماری قلبی منجر می شوند


داروی ADHD

اگرچه داروهای محرکی مانند دگزتروآمفتامین و متیل فنیدات می توانند به بهبود تمرکز شما کمک کنند، همزمان می توانند ضربان قلب و فشار خون شما را نیز افزایش دهند. با گذشت زمان، این می تواند منجر به مشکلات قلبی شود. با پزشک خود مشورت کنید تا تصمیم بگیرید که آیا مزایای سلامتی ADHD به خطرهای احتمالی بیماری قلب در شما می چربد یا خیر.


موارد شگفت انگیزی که به بیماری قلبی منجر می شوند


کارکردن برای ساعت های طولانی

افرادی که حداقل 55 ساعت در هفته کار می کنند، بیشتر از افرادی که 35 تا 40 ساعت در هفته کار می کنند، بیماری های قلبی دارند. این می تواند نتیجه تعدادی از موارد باشد: استرس بیشتر، نشستن بیشتر و شاید مصرف الکل. شما ممکن است نشانه های مشکل را نادیده بگیرید و مراجعه به پزشک را به تعویق بیندازید. اگر تمایل دارید بیشتر زنده بمانید، مهم است که برای پیشگیری از بیماری قلبی و سکته از خود مراقبت کنید.


موارد شگفت انگیزی که به بیماری قلبی منجر می شوندبیماری لثه
باکتری ها از دهان شما، از جمله باکتری های مربوط به بیماری های پریودنتال (بیماری های اطراف دندان ها)، می توانند به خون شما برسند و لایه درونی شریان ها التهاب ایجاد کنند. این می تواند باعث انباشته شدن چربی در آنها شود (تصلب شریان). تحقیقات نشان می دهد که درمان بیماری لثه می تواند سطح یک نشانگر التهابی به نام پروتئین واکنش پذیر C در خون شما را کاهش دهد. پزشکان از این اندازه گیری به همراه سطح کلسترول شما برای پیش بینی وقایع قلبی مانند حمله قلبی استفاده می کنند.


موارد شگفت انگیزی که به بیماری قلبی منجر می شوند


دوران کودکی طوفانی
چیزهایی مانند خشونت، قلدری و سوءاستفاده در در زمانی که شخص در سنین کودکی بوده است - از جمله دیدن آسیب به دیگران - با فشار خون بالا، چاقی و دیابت نوع 2 در بزرگسالی پیوند دارد. این مشکلات سلامتی به شخص شانس بیشتری برای بیماری قلبی می دهد. استرس مداوم در سال های اولیه زندگی می تواند شیوه کارکردن بدن شخص را تغییر دهد. شخص همچنین ممکن است در هنگام رشد با مسائلی از جمله احساس نامنی دست وپنجه نرم کند.


موارد شگفت انگیزی که به بیماری قلبی منجر می شوند


آنفولانزا
یک مطالعه در سال 2018 نشان داد، افرادی که به علت حمله قلبی در بیمارستان بستری شده اند و در عرض یک هفته قبل از آن در آن ها بیماری آنفلوآنزا تشخیص داده شد است، شش برابر بیشتر از افرادی با حمله قلبی بوده اند که تا بیماری آنفلوآنزا یک سال قبل و یا بعد در آن ها تشخیص داده شده است. پزشکان در مورد چرایی این امر مطمئن نیستند. ممکن است که هنگامی که شما با یک عفونت مبارزه می کنید، خون شما بیشتر چسبناک می شود و لخته شدن خون آسان تر می شود. در عین حال ممکن است پیوندی نیز با التهاب داشته باشد. (و این دلیل دیگری برای زدن واکسن آنفلوآنزا است).


موارد شگفت انگیزی که به بیماری قلبی منجر می شوند


فیوز کوتاه (پریدن فیوز)
پس از خشمگین شدن، تقریبا 5 برابر بیشتر احتمال حمله قلبی دارید. در طول 2 ساعت پس از انفجار خشم، احتمال سکته مغزی یا ضربان قلب نیز افزایش می یابد. شما همیشه نمی توانید از آنچه که شما را خشمگین می کند اجتناب کنید و یا آن را کنترل کنید. بنابراین راهی برای مقابله با خشم خود در لحظه پیدا کنید و آن آتش را خنک کنید. اگر اغلب این برای اتفاق می افتد، شرکت در یک کلاس مدیریت خشم و یک یا درمان را برای کاهش خطر دراز مدت ناراحتی قلبی در نظر داشته باشید.


موارد شگفت انگیزی که به بیماری قلبی منجر می شوند


برگرفته از: WebMD